Araç Satış Sözleşmesi Nedir? Araç Satış Sözleşmesi Ne İşe Yarar?

  • Whatsapp
Araç Satış Sözleşmesi Nedir? Araç Satış Sözleşmesi Ne İşe Yarar?

Araç Satış Sözleşmesi Nedir?

Hayatın her alanında beklenmedik sürprizlerle karşılaşılabilir. Bu nedenle sigorta aracılığı ile bu risklere karşı güvence oluşturulmalıdır. Örneğin alım-satım işlemlerinde gereken resmi işlemleri yapmak büyük önem taşır. Mesela bir otomobil satıyorsak satış sözleşmesi yapılmalıdır. Araç Satış Sözleşmesi alıcı birey ile satıcı bireyin noter işlemleri tamamlanana kadar bütün haklarını koruma altına alan belgedir. Bu belge araç devir sözleşmesi, araç alım satım sözleşmesi, oto satış sözleşmesi, noter satış sözleşmesi gibi farklı isimlerde alır.

Araç Satış Sözleşmesi Ne İşe Yarar?

Herkes sorabilir bu sözleşme ne işe yarar, neden yapmalıyız, yapma amacımız nedir diye. Gelin birlikte bakalım. Olası bir aksilikte ters bir durumda oto satış sözleşmesi devreye girer. Aynı Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi veya diğer sözleşmeler gibi Noterde hazırlanan bu araç alım satım sözleşmesi ile maddi haklarla ilgili bir sorun çıktığı takdirde yani ödemenin eksik yapılması, eski borçların yeni alıcı üzerine aktarılması gibi sıkıntılarda satıcı ve alıcının haklarını koruyarak olumsuz durumları en aza indirger.

Araç Satış sözleşmesi hem satıcının hem alıcının yer vermek istediği maddelerle birlikte noter tarafından veya internet üzerinden bulunabilen şablonlar yardımı ile kendilerinin de hazırlayıp oluşturabileceği sözleşmelerdir. Bu sözleşmelerin içeriğinde bulunması gereken belli başlı bölümler vardır. Bu bölümleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Satılan Araç Hakkında Bilgi: Bu bölümde aracın plakası, cinsi, modeli, rengi, ruhsat sahibi gibi aracın birçok özelliğine kısacası kimliğine yer verilmektedir.

2-Alıcı ve Satıcı Taraflar: Alıcı ve satıcı kişinin adı soyadı, telefon numarası, kimlik numarası ve adresi gibi bilgiler yer almaktadır.

3-Ödeme Şekli: Burada ödeme ile ilgili satış bedeli, alınan kapora, peşinat veya sonradan alınacak olan miktar gibi bilgiler yer almaktadır.

4-Maddeler: Bu kısımda alıcı ve satıcı sözleşmede bulunmasını istediği maddeleri kendileri belirleyerek yazdırır.

Her iki taraf içinde bu bölümlerin hepsinin doğru bir şekilde doldurulması çok önemlidir. Çünkü olası bir aksilikte bu belge dikkate alınarak işlem yapılır. Peki bu belgeyi kaybedersek ne yapacağız?

Araç Satış Sözleşmemi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Bir araç aldınız ve aldıktan bir süre sonra aracınızın başına bir kaza geldi. Kasko şirketi noter satış sözleşmesi istedi (satış sözleşmesi) ancak onu da kaybetmişsiniz. Böyle durumlarda karşıdaki satıcıdan sözleşmenizin bir kopyasını isteyebilirsiniz. Veya sözleşmeyi yaptığınız notere gidip yeniden çıkartabilirsiniz.

Araç Satış Sözleşmesi Ücreti Ne Kadar?

Araç Satış Sözleşmesi ücretleri her yıl zamlanabilmektedir. 2021 Yılında oto satış işlemleri için ödemeniz gereken tutar 301,00 TL’ye yükselmiştir. Araç satış işlemlerinde masrafları kimin ödediği fazlasıyla merak edilen bir sorudur. Noterde araç satışı yapılırken aracın devir ücretini alıcı kişi öder. Satıcı kişi herhangi bir noter ödemesi yapmamaktadır.

Araç Satışı – Alışı Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki rahat bir satış yapmak için nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle aracınızın satışına engel olacak borç ya da hak mahrumiyetleri olmamalıdır. Buna verilebilecek en önemli örnek MTV borcudur. Aracınızın satışından önce geçmiş dönemlere ait MTV borcu bulunup bulunmadığını sorgulamalısınız ve varsa mutlaka ödemelisiniz. MTV borcunuzu Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesinden sorgulatarak öğrenebilirsiniz.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise trafik cezası. Trafik cezaları araçların trafikte kural ihlalleri yapması sonucu aldıkları cezai yaptırımdır. Aracınızın trafik cezasını düzenli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Eğer araç üzerinde bir trafik cezası var ise noter üzerinden araç satışı yapılamaz veya alınamaz. Zorunlu Trafik Sigortası poliçenizi internet üzerinden herhangi bir şirketle anlaşarak oluşturabilirsiniz. Trafik cezalarınızı ise İnteraktif Vergi Dairesinden ya da internet üzerinden ödemeniz mümkündür.

Rehinli Araç Satış Sözleşmesi Nedir?

Öncelikle rehinli araç; Finans kuruluşları veya bankalarda kullanılan kredi karşılığında araca ‘’satılamaz’’ şerhi konulmasıdır. Bu durumu öğrenmek için E-Devlet üzerinden bilgi edinebilirsiniz. Rehinli araçlarda satış işleminin gerçekleşebilmesi için rehin sahibi bu haktan vazgeçmelidir ve araba üzerindeki rehin kaldırılmalıdır. Bunun için gerekli evraklar ile birlikte trafik tescil şubesine giderek veya bankalar aracılığı ile online haciz sistemlerinden işlemleri yaparak aracınız üzerindeki rehini kaldırabilirsiniz.

Vadeli Araç Satış Sözleşmesi Nedir?

Vadeli satış sözleşmesi hazırlanırken, ödenmesi gereken tutar, ödeneceği zaman ve vade sıklığı ile ilgili bilgiler sözleşmeye yazılmalıdır. Alacaklı kişi, sözleşmenin noter tasdikli bir kaydını aldıktan sonra karşı tarafın ödeme işlemleri için bir senet hazırlamalıdır. Bu senetler ödeme aksaklığı olduğunda alacaklı kişinin hak sahibi olmasında rol oynar.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir