Borsada Spekülasyon Nasıl Yapılır? Borsa ve Spekülasyon

  • Whatsapp
Borsada Spekülasyon Nasıl Yapılır? Borsa ve Spekülasyon Kelimesi İlişkisi

Borsada Spekülasyon Nedir?

Borsada Spekülasyon, Hisse senedinin sıradan fiyatında ortaya çıkan ve güncel olan değişimlerden hisse senedinin değerini oluşturan şirketin finansal olağan yapısı veya şirketin büyüme hızı ve potansiyeline bakarak değil, yüksek risk barındıran finansal işlemler yaparak kar sağlamaktadır.

Ünlü İngiliz ekonomist J.M.Keynes, ‘’İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi’’ adlı kitabında finansal platform türü piyasalarda yatırımcıları standart analize dayalı ve Spekülasyona bağlı yatırım yaptıklarını belirtiyor. Keynes, borsada spekülasyonu ‘’piyasanın psikolojisin önceden tahmin etmek’’ olarak tanımlıyor.

Borsa Spekülatörü

Borsada Spekülasyon yatırımcıların oldukça sık sergiledikleri bir harekettir. Borsalarda işlem görmekte olan şirket Hisse Senetleri, menkul kıymetler veya emtia gibi varlıkların gelecekteki fiyat hareketlerini önceden tahmin ederek ona göre bir pozisyon alıp yatırım yapan kişiye verilen isimdir.

Spekülasyon Nedir?

Spekülasyon kelimesi tek başına yeterli bilgi ve veriye sahip olmadan bir soruyu yanıtlamak ve zahmetine girmek anlamına gelmektedir. Ticaret yaşantısında ise bir ürün veya varlığın fiyatının gelecekteki hareketlerinden kar sağlamak için yapılmakta olan riskli girişim veya yatırımlara spekülasyon denmektedir. Borsada Spekülasyon yasal bir yöntem ya da ağ olmakla birlikte riskli bir kazanç stilidir.

Spekülatif Ne Demek?

Spekülatif kesin bir bilgiye sahip olmadan tahmin yürütme yöntemi kullanılarak tahmin ve beklentiye dayalı anlamına gelmektedir. Spekülatif yatırım ileride yapılan yatırımın kar sağlayacağına inanılmasıdır. Yani Borsada Spekülayon yapmak bir nevi zar atmaktır. Şans unsuru ön saflarda yer almaktadır. Ancak şans yaver gittiği zaman güzel gelirler elde edilebilmektedir.

Spekülatör Nedir?

Borsada Spekülasyon yaparak ya da ekonominin her hangi bir alanında Spekülasyon yaparak kar elde eden bireye verilen isim Sekülatördür. Fiyat hareketlerinin tahminini sağlamaya çalışarak, risk alarak kar elde etmeyi sağlayan bireyler veya kuruluşlar bu kategoriye girmeye hak kazanır diyebiliriz. Olağan varlık fiyatının tesadüfi olarak belirlendiğini anlatan ‘’Randon Walk’’ teorisine göre finans piyasalarında işlem yapmakta olan Spekülatörlerin olması son derece sıradan bir durumdur ve hatta bu kişilerin piyasada bulunması gereklidir.

Borsada Spekülasyon Nasıl Yapılır?

Spekülasyon yapmak tahmin edeceğiniz üzere çok riskli bir yatırım kanalıdır. Bu yüzden Borsada Spekülasyon yapabilmek için borsada en az bir sene geçirmiş olmanızı tavsiye ediyoruz. Bu piyasa fiyat varsayımları üzerine çalıştığı için ve birçok değişkene bağlı olduğundan dolayı farklılaştığı için her zaman yatırım amaçlarının değerini belirlemek kolay değildir. Ama borsada para kazanabilmeniz için doğru tahminlerde bulunabilmeniz şarttır. Bunun içinde Borsada Spekülasyon yapmanız şarttır.

Çalkantılı Durumlarda Spekülatif Yatırımlar

Ancak çalkantılı dönemlerde yapılmakta olan Spekülatif yatırımlar varlık fiyatlarının balon olma durumuna neden olacak kadar finansal piyasaların çökmesine sebep olacak sonuçlar doğurabilir. Böyle zamanlarda spekülatörlerin sadece kendi ekonomileri değil piyasada bulunmakta olan diğer yatırımcı bireyler ve genel ekonomi durumu zarar görür.

Spekülasyonlar Yol Göstericidir!

Spekülasyonlar bu konuda yol gösterici olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, ileride değerlenecek aracı olmuş yatırımcılarla paylaşabilmektedirler. Fakat bu manipülasyon ile karıştırılmaması gereken bir diğer konudur. Çünkü manipülasyonda asılsız söylentilere yer verilmek zorunludur. Bu nedenle yatırımcıların zarar edilmesi sağlanır. Borsada Spekülasyon ya da herhangi bir Spekülasyonda ise böyle bir durumun yaşanması söz edilecek bir konu bile değildir.

Spekülasyonlar Sonucunda Borsa

Spekülasyon toplamında borsanın işlem hacminde bir artış ve genişleme görülür. Yatırımcılar genellikle pozisyon açma ve pozisyon kapama eylemini seçerler. Genellikle ülkelerin olumlu yönde giderken, yatırımcılar yatırım yapma eğilimine çoktan yönelmiş olurlar. Bu zamanlar çoğu kişinin borsada ‘’vurgun’’ yaptığı dönemlerdir diyebiliriz.

En Kötü Durumda Bile Spekülasyon Vurgunları

Borsada Spekülasyon öyle bir durumdur ki borsa ve ekonomi tepetaklak olduğunda bile vurgun yapabilmek mümkündür. Bu durum için herkesin ortak paydada birleştiği isim olan George Soros’u örnek göstermek bizce yanlış olmaz.

Soros, İngiltere’nin kriz geçireceğini ön görerek bu olumsuz durumu kendi lehine çevirerek ve Borsada Spekülasyon yaparak günde tam 1 milyon dolar kazanmış bir spekülasyoncudur. Bu olaydan sonra Soros ‘’İngiliz Bankalarını Soyan Adam’’ olarak unvan kazanmış ve şu an dünyanın en ünlü spekülasyoncusu unvanını korumaktadır.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir