Doğum Parası Nedir? 2021 Doğum Parası Ne Kadar?

  • Whatsapp
Doğum Parası Nedir? 2021 Doğum Parası Ne Kadar? Doğum ve Analık

Doğum Parası Nedir? Doğum Parası Kimlere Verilir?

Doğum Parası sigortalı çalışan annelere verilen bir tür yardımdır. Çocuk parası, süt parası ya da emzirme parası konusu geçen ödeneğin diğer adlarıdır. Emzirme parası ise SGK aracılığıyla kadın sigortalı kişilere ya da eşlerine tanınan bir haktır. Emzirme parasından sigortalı kadın ve sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkekler yararlanabilir. Emzirme parasından faydalanmak isteyen kadın ya da erkeklerin SGK’ya hizmet akdine ya da kendi adına ve hesabına bağlı olarak bildirilmesi gerekir.

Doğum Parası – Doğum Yardımı

Doğum parası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ebeveynlere sağlanan bir destek ödemesidir. Doğumun ardından bir defalık alınan bir ücrettir. Doğum yardımı olarak bilinen doğum yardımı 2015 yılının Mayıs ayından itibaren her yeni doğan çocuk için annelere ödenen bir ücrettir. Bir kere alınan bu ücreti alabilmek için annenin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gerekmektedir. Annenin sağ olmaması durumunda ise annede aranan şartlar baba da aranmaktadır.

Doğum Parası Alabilmek İçin Bazı Şartlar

Doğum yardımı alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanız ya da mavi kart sahibi olmanız gerekmektedir. Yalnızca annenin bu şartları taşıması yeterli değildir. Babanın da bu şartları taşıyor olması gerekmektedir. Anneye doğum yardımı verilmesi için 2015 yılının Mayıs ayının 15. gününden sonra doğum yapmış olması gerekmektedir. Eğer ki o yıllarda doğan çocuğunuz için doğum yardımı almadıysanız şu an başvuru yaparak bu parayı almanız mümkündür. Fakat belirtilen tarihten önce doğan çocuklar için bu durum geçerli değildir.

Doğum Parası 2021 Yılında Ne Kadar? Kaç Ay İçerisinde Alınır?

Doğum parası, 2020 verilerine göre günlük en az 31.39 TL olarak bilinirken bu miktar 2021 yılında 38.15 TL’ye yükseltilmiştir. Günlük olarak hesaplanan miktarlar üzerinde en yüksek rakamlar ise 2020 yılında 235,44 TL lira iken 2021 yılında 286,20 TL olarak yükselmiştir.  Çocuk sayısına göre doğum yardımı değişiklik göstermektedir. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 100 TL ilave, üçüncü çocuk için 200 TL ilave ile 2021 doğum parası olarak belirlenmiştir. Devletin doğum yapan annelere tanımış olduğu bir hak olan doğum yardımından faydalanmak için gereken şartlar yerine getirilmelidir.

Doğum Parası Almak İçin Ne Kadar Çalışmak Gerekir?

Doğum yardımı almak için annenin ve yeni doğan bebeğin kimlik fotokopileri, eğer kardeşi varsa onlarında kimlik fotokopileri yer almalıdır. Gerekli şartları taşıyan tüm ebeveynlere en geç iki ay içerisinde ücretlerini almaları mümkündür. Bu yardımdan faydalanabilmek için çalışma süresi de önemli bir faktördür. Doğum yardımından yararlanmak isteyen kişiler doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi yatırılmış olmalıdır.

Doğum Parası Nasıl Sorgulanır ve Nereden Alınır?

Doğum Yardımını bir şahsın nereden alıcağını ilk olarak sorduğu kişi muhasebecisidir. Ancak Doğum yardımı alıp alamayacağını kişiler öğrenmek için pek çok yoldan sorgulama yapabilir. Öğrenebileceğiniz tüm yollar ücretsizdir ve hızlı şekilde sonuç alabilirsiniz. Anneye doğum yardımı her koşulda verilmemektedir. Gerekli olan bazı şartlar bulunmaktadır. Sorgulama yapmak için kullanılan 3 farklı yöntem bulunmaktadır:

  1. PTT doğum yardımı sorgulama: Bunun için müşteri hizmetleri ya da şubeleri kullanmak mümkündür. Şubelerden öğrenmek için TC kimlik numarası yeterli olmaktadır. Harici bir sorgulama için de gereken ekstra bir belge bulunmamaktadır. Eğer ki sorgulama ile doğum yardımı alacağı belli ise anne kimlik kartı ile çocuk parasını Müşteri hizmetleri için de 444 1 788 numaralı hattın aranması yeterlidir.
  2. E-devlet doğum parası sorgulama: E-devlete giriş yaparak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesine girin ya da arama kutusuna doğum yardımı veya parası sorgulama yazın. Açılan sayfada doğum parası değerlendirme süreci ya da yatırılmışsa yatırma tarihi yer almaktadır.
  3. ALO 144 doğum parası sorgulama: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait olan hat, kısa sürelerde hızlı bir şekilde işleminizin tamamlanmasını sağlamaktadır. ALO 144 hattını aradıktan sonra çağrı temsilcisine bağlantı kurarak çocuk parası başvurunuzun durumunu ve değerlendirme süreci hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz.

Doğum Yardımı Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Anneye doğum yardımı başvurusunda bulunan kişinin T.C. kimlik numarası ve adı soyadı belirtilir. Doğum yapan kişinin bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Yeni doğan çocuğun ya da çocukların T.C. kimlik numarası yazılır. Bu bölümde yeni doğan çocuğun kimlik bilgilerini doldurulmalıdır. Bu işlem için gerekli olan kimlik çıkarma işlemini yapılmalıdır. Adına başvuru yapılan kişinin varsa diğer çocuklarının TC kimlik numaraları yazılmalıdır.

Annenin varsa önceki çocuklarının kimlik bilgilerinin belirtilmesi önemli ve gereklidir. Bunu yazmamanız halinde 2. ve 3. çocuk için öngörülen yardım tutarı alınmamaktadır ve yalnızca ilk çocuk için yardım alınır. Dilekçenin alt kısmında ise başvuru sahibinin bilgileri yer almaktadır. Bu belgeyi anne doldurup başvuruyor ise anne doldurmalıdır. Ancak eş başvuracak ise eşin doldurup imza atması gerekmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Alan Kişiler Doğum Parası Alabilir Mi?

Kesintisiz olarak uzun süredir kısa çalışmada veya ücretsiz izinde olan hamile kadınlar gebeliklerinin 32. haftasından sonra annelik iznine ayrılmak zorundalar. Bu nedenle kısa çalışma ödenekleri ve ücretsiz izin desteği annelik izninin başladığı tarihten itibaren kesilmektedir. Buna karşılık, son 1 yıl içinde 90 gün prim koşulunu yerine getiremeyenler doğum öncesi ve sonrası 16 haftalık dönemde anneye doğum yardımı verilmeyecektir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir