Girişimci Kimdir? Bir Girişimcinin Özellikleri Nelerdir?

  • Whatsapp
Girişimcilik Kimdir? Bir Girişimcinin Özellikleri Nelerdir?Adım Adım Girişimci

Girişimci Kimdir?

Bir Girişimci, bağımsız olarak yürütülebilen ticari veya profesyonel bir faaliyeti gerçekleştiren kişidir. Profesyonel veya serbest meslek faaliyetleri ile gelir elde etme amacına sahip tüm sürdürülebilir faaliyetler kastedilmektedir. Bu, kar etme niyeti yoksa da geçerlidir. Girişimci gibi düşünebilmek için çeşitli faktörlere ihtiyaç vardır. Bir girişimci, şirketi ile takip ettiği hedeflerin her zaman farkında olmalıdır.

Ancak bu hedeflere ulaşmak için kendisinin de önemli bir katkı yapması gerektiğinin ve bunun ne tür bir katkı olabileceğinin de farkındadır. Girişimci düşünce aynı zamanda şirketin çıkarlarına uygun kararlar almayı da içerir. Bir şirket, eylemlerinde yalnızca kar elde etmek için çabalamamalıdır. İş yapmak aynı zamanda topluma fayda sağlamak demektir. Bu birkaç alanda ortaya çıkabilir.

Bir Girişimcinin Özellikleri

  • Güvenli ve kullanışlı ürün veya hizmetlerin imalatı yapabilmek
  • Şirket faaliyetleri adil ve şeffaf olmak
  • Toplumla dürüst ve sürekli iletişim halinde olmak
  • Yasal düzenlemelere ve çevre korumasına uygun olmak
  • Kültürlere ve yerel geleneklere tolerans sağlamak

Adım Adım Nasıl Girişimci Olunur?

Adım 1: Sizin için doğru işi bulun.

Girişimcilik geniş bir terimdir ve hemen hemen her alanda girişimci olabilirsiniz. Ancak, çalışmak için bir alan ve işe başlamak için bir yol belirlemeniz gerekecektir. Sadece başarılı olacağınız, tutkulu olduğunuz bir iş bulun. Girişimcilik zor bir iştir, bu nedenle dikkatinizi sevdiğiniz ve önemsediğiniz bir şeye odaklamak istemelisiniz.

Adım 2: Bir eğitim almanız gerekip gerekmediğini belirleyin

Girişimci olmak için herhangi bir resmi eğitime sahip olmanız gerekmeyebilir. Ancak bu, eğitimi tamamen görmezden gelmeniz anlamına da gelmez. Bir teknoloji şirketi kurmak istiyorsanız, işletme, bilgisayar programlama ve pazarlama deneyimlerinizin tümü değerli olabilir. Ayrıca, bazı endüstriler muhtemelen kendi muhasebe veya hukuk firmanız gibi bir tür eğitim gerektirecektir.

Adım 3: İşinizi planlayın

İşinize başlamadan önce bir iş planınızın olması gerekir. Bir  planı, sahip olduğunuz tüm hedefleri ve bu hedeflere ulaşmak için stratejinizi belirler. Bu plan, yatırımcıları dahil etmek ve işletmenizin ne kadar başarılı olduğunu ölçmek için önemlidir. Swot Analizi yapmayı ihmal etmeyin.

Adım 4: Network (İş Ağı)

Network oluşturmak tüm alanlarda önemli olsa da, girişimciler için çok daha önemli olabilir. Network oluşturmak, işinizde kullanabileceğiniz becerilere sahip olabilecek diğer insanlarla tanışmaktır. İş modelinizi hayata geçirmeye yardımcı olmak için Network oluşturmak yoluyla potansiyel yatırımcılar da bulabilirsiniz. Network oluşturduğunuzda işinizi de destekleyebilir ve yeni müşterilerini size göndermesine yardımcı olabilir.

Adım 5: Fikrini sat

Tüketiciler ürün ister, ancak hangi ürünü seçeceklerini her zaman bilemezler. Bir girişimci olarak işiniz, insanları sattığınız her şeyin mevcut en iyi seçenek olduğuna ikna etmektir. Ürününüzü benzersiz kılan şeyin ne olduğunu bulmanız ve ardından kattığı değere göre satmanız gerekir.

Adım 6: Pazarlama

İşinize başlamadan önce, başlama esnasında ve sonrasında pazarlamaya odaklanmalısınız. Şehrin en iyi restoranına sahip olabilirsiniz, ancak varlığından habersiz bir kimse sizi ziyaret etmeyecektir. Pazarlama zordur, ancak pazarlama çabalarınızı hedef kitlenize odaklamanız gerekmektedir. Örneğin, Y kuşağının bir reklamı şehir merkezindeki bir reklam panosundan çok sosyal medyada görme olasılığı daha yüksektir.

Girişimci Ruhu

Girişimcilik bir nevi ortaya yeni ürünler çıkartmaktadır. Faydalar yaratıp o ülkenin yararına işler yapmak anlamına gelmektedir. Girişimcilik sonucunda, sürekli olarak yeni şeylerin yaratıldığı, eskiyi daha iyiyle değiştirmeye çalışılan bir süreç ortaya çıkar. Ancak burada da yeni şeylerin saf icadı ile girişimcilik arasında bir ayrım yapılmalıdır.

Gerekli Edinimi Sağlamak

Herhangi bir ülke veya bölge içerisinde ihtiyaç doğrultusunda gereksinimi duyulan her türlü mal, hizmet vs. benzeri edinimlerin tespitinin yapılarak o edinim her ne ise piyasa arzının oluşturulmasına katkıda bulunmak girişimcilik örneği sayılabilir. Yapıları, süreçleri yenilikçi ve risk alan bir şekilde yenilenmektedir. Bununla birlikte, girişimciler ekonomik yönü asla gözden kaçırmazlar.

Girişimciliğin önemli bir parçası, sürekli yenilik arayışlarıyla hareket eden girişimcilerin, sorumluluk aldıkları değişiklikler yaratmasıdır. Ayrıca ilgili riskle görev bilinciyle ve sorumlu bir şekilde ilgilenirler. Bu nedenle, bir girişimcinin kişiliği ve karakterinin gücü, girişimcilikte özellikle önemli bir rol oynar.

Girişimci ile İlgili Temel Kavramlar

Girişimciler, yaratıcılık, etkili düşünme, risk toleransı ve esneklik gibi özelliklere sahip olmalıdır. Bu kavramlar girişimciliğin temelini oluşturur. Bahsedilen kavramlar ayrı ayrı çok büyük bir anlam oluşturmasa da yan yana geldiklerinde çok büyük anlamlar kazanmaktadırlar.

Girişimcilerin yenilikçi faaliyetlerini, başarılı bir iş yürütmenin temel, gerçek dünya ilkelerine dayandırmaları gerekir. En önemli kavramlardan ikisi kâr ve müşteri odaklılıktır.

Girişimcilikte Kâr Etmek

Kâr, alınan gelir ile ödenen giderler arasındaki farktır. Kâr olmadan, işletmenin gelecekteki büyümesine yatırım yapacak bir gelir yoktur ve negatif kârın olduğu durumlarda, işi devam ettirecek mevduat bulunmamaktadır.

Girişimcilikte Müşteri Odaklılık

Müşteri odaklılık çok önemlidir çünkü kâr sağlamaktadır. Bir işletme, ürün ve hizmetlerini satın almak için müşterilere ihtiyaç duyar. Bir girişimci, akla gelebilecek en parlak ve yenilikçi iş konseptini geliştirebilir, ancak müşterileri ürünü satın almaya ve dolayısıyla işi devam ettirmek için kar elde etmeye istekli olmadan, fikir, girişimcinin tezgahında oturan yalnızca bir prototip olarak kalacaktır.

 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir