Huzur Hakkı Ödemeleri Nelerdir? Huzur Hakkı Nasıl Hesaplanır?

  • Whatsapp
Huzur Hakkı Ödemeleri Nedir? Huzur Hakkı Nasıl Kimlere Verilir?

Huzur hakkı Ödemeleri

Huzur hakkı ödemeleri anonim şirketlerde ve Limited şirketlerde yönetim kurulu üyelerine belirli aralıklarla toplantı kararıyla yapılan ödemelere denir. Huzur hakkı, şirketlerin yönetim kurullarında olan müdürler, ortaklar veya yönetim kurulu üyelerine, yerine getirmekle mükellef oldukları sorunların risklerini azaltmak amacıyla yönetim bünyesinde bulunan kişilere ödenen paradır.

Kimlere Huzur Hakkı Ödenir?

Huzur hakkı yönetim kurulu üyeleri, şirket ortakları ile müdürlerin yerine getirmeleri gereken görevleri karşılığında aldıkları ödemelerdir. Huzur hakkı yönetim kurulu üyelerine ve diğer ortaklara yaptıkları işlerden dolayı, aldıkları risklerin karşılığı ve verdikleri hizmetlerin ücreti olarak ödeme yapılmasına denir. Anonim şirketler, Limited şirketler, dernekler ve vakıflar, yönetim kurulu üyelerini ilgilendiren bir toplantı düzenlerler. Bu toplantıya katılmaları neticesinde huzur hakkı ödemelerini elde ederler.

Huzur hakkı, ödemeleri için, yapılan toplantıda şirket kurulu üyeleri için zaman harcanır ve planlama yapılır. Yapılan toplantıların neticesinde yönetim kurulu üyelerine huzur hakkı ödemesi yapılır. Ayrıca huzur hakkı şirket payı olarak görülmesi doğru değildir. Aksine yönetim kurulunun emeğinin karşılığında ödenen paradır.

2022 Huzur hakkı Nasıl Hesaplanır?

Huzur hakkı hesaplama işlemlerinde, gelir vergisi ile damga vergisi düşülerek hesaplanır. Bu şekilde yapılmasının nedeni ise huzur hakkı vergilendirmeye tabi olan bir ödeme şeklidir. Huzur hakkı hesaplama aşamasında stopaj belirlemesini brüt üzerinden yapılması gerekmektedir.

Mesela ilk huzur hakkı ödemesinin 15 bin TL olduğu düşünüldüğünde, gelir vergisi 2022 yılında 32 bin TL’ye kadar %15 olduğu için Huzur Hakkı Ödemesi 2.250 TL olarak baz alınır. Huzur hakkı hesaplama işlemi ile 2022 Huzur Hakkı Oranları şu şekildedir.

VERGİ TARİFESİYÜZDESİ
32 bin TL'ye kadar%15
70 bin TL’nin 32 bin TL’si 4.800,00 TL Vergi geri kalanı için%20
250 bin TL’nin 70 bin TL’si 12.400,00 TL Vergi geri kalanı için%27
880 bin TL’nin 250 bin TL’si 61.000,00 TL Vergi geri kalanı için%35
880 bin TL'nin 880 bin TL'ye kadar Vergi 281.500 bin TL geri kalanı için%40

oranlarla hesaplanmaktadır. Bu rakamlar gelir vergisi dilimlerinden oluşmaktadır. Huzur hakkı ödemeleri şahıslara yapıldığından dolayı bir nevi gelir vergisi sayılmaktadır.

Stopaj vergileri huzur hakkı hesaplama işlemlerinden sonra, damga vergisini hesaplamak gerekir. Bu vergilerin hesaplanma işlemlerinden sonra ortaya çıkacak olan rakam, huzur hakkı ödemesinin oluşturur.

Huzur Hakkı Hesaplarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Huzur hakkı hesaplarken dikkat edilmesi gerekenler, konusunda ilk sırada bordro gelmektedir. Huzur hakkı gelir vergisi ödeme türleri arasında ücret sınıfına girmektedir. Bu nedenle sigorta pirimi kapsamına girmez. Fakat askeri geçim indirimi kapsamındadır. Bu sebepten dolayı huzur hakkı ödemelerinde bordro zorunlu olarak düzenlenmesi gerekir.

Huzur hakkı hesaplama işlemlerinde ödemelerinin, şirketin mali yapısına uygun olması ve kabul edilir nitelikte olması gerekir. Farklı şekillerde huzur hakkı ödemelerinin şirketin mali yapısına uygun olmadığı zamanlarda ve şüphe uyandıran huzur hakkı ödemeleri için, kanunen örtülü kazanç elde etmekle yargılanır ve atıf yapılır. Bu nedenle yapılan yasal olmayan işlemler kanunen yasal işlem başlatılır ve maddi ceza karşılığı oluşur.

Huzur Hakkı Vergilendirilmesi Nasıl Yapılır?

Huzur hakkı vergilendirmesi işlemlerinde, bazı maddi yönden avantaj elde sağlanır. Bunun nedeni huzur hakkının gider olarak gösterilebilen bir ödeme yöntemi olmasıdır. Ayrıca her kar dağıtımının ardından şirket ortakları tarafından %15 oranında stopaj vergi ödemesi gerçekleştirilir. Huzur hakkı gelir vergisi kapsamı ile yapılan ödemeler, alınan ücret miktarının %15’inden başlayarak %40 oranlarına kadar çıkmaktadır.

Huzur hakkı hesaplama oranlarının %40’lara kadar çıkmasına bağlı olarak, söz konusu olan ödeme, huzur hakkı gelir vergisi, olarak gösterilebilmektedir. Ayrıca huzur hakkı ödemelerinin gider olarak gösterilmesi nedeniyle, beyan edilen şirket karı ile birlikte geçici kurumlar vergi ödemelerinde düşüş yaşanır. Aynı zamanda şirketten alınan kar payları gider olarak gösterilmesi imkansızdır.

Huzur Hakkı Maaş Mıdır?

Huzur hakkı aslında bir maaş niteliği taşımaz. Çünkü belirli aralıklar ile verilen bir ödeme değildir. Şirketlerin yönetim kurulunda bulunan kişilerin toplantıya katılmasına istinaden onlara verdiği bir prim niteliği taşıyan ücrettir. Huzur hakkı maaş mıdır sorusunda dikkat edilmesi gereken nokta; belirli aralıklar ile verilmemesi ile doğrudan alakalıdır.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir