İnternet Bankacılığı Nedir? En Güvenilir Bankalar ve Krediler

  • Whatsapp
İnternet Bankacılığı Nedir? En Güvenilir Bankalar - İnternet Bankacılığı

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet Bankacılığı sayesinde paramızı daha iyi yönetebiliyoruz. Borçlu veya alacaklı olduğumuz kurum veya kuruluşlara İnternet kanalı ile çok kolay şekilde ödeme yapabiliyoruz. Internet Bankacılığı ile vergiler, faturalar gibi aklımıza gelen veya gelmeyen birçok para transferi gerçekleştirebiliyoruz. En yakın bankaya bile gitmeye gerek kalmadan paralarınızı evlerde yastık altlarında değil, bankalarda daha güvenli bir şekilde hem de faiz geliri elde ederek saklayabilirsiniz.

Teknoloji ve İnternet

Teknoloji ve İnternet son 10 yılda hayatımızın birçok yerine işlemiş bulunmaktadır. Teknolojinin bizlere sunmuş olduğu faydalardan bir tanesi de kesinlikle İnternet bankacılığıdır. Devlet bankaları başta olmak üzere bazı bankaların kuruluş tarihleri ve öyküleri çok eskiye dayansa da bankalar ilk kurulduğu zamanlarda günümüzdeki gibi geniş kapsamlı faaliyetler göstermiyordu. Zaman geçtikçe halk, bankaların sunmuş olduğu faydaları vs. gördükçe ve fark ettikçe bankalar çok daha fazla tercih edilir oldular.

İnternet veya teknoloji henüz daha bu kadar gelişmediği zamanlarda insanlar parasal işlemlerini gerçekleştirmek için bankalara hücum ederlerdi. Bankalar aybaşında, vergilerin son ödeme günlerinde vs. çok kalabalık ve çekilmez olurdu. Internet bankacılığı bu duruma büyük ölçüde son verdi. İnsanlar mobil veya İnternet bankacılığı sayesinde banka sıralarında saatlerce beklemekten kurtuldular ve oturdukları yerden paralarını yönlendirmeye başladılar.

İnternet Bankacılığı, Bankaların Görevleri ve Sağlamış Olduğu Faydalar

  • Bankalar şahıslara veya kurumlara aracılık yapmaktadır. Bankalar sayesinde ödemeler alıcıya hızlıca ulaştırılır ve aradaki engel kaldırılmış olur.
  • Vergi ödemeleri, SGK ödemeleri, Faturalar, Motorlu taşıt vergileri, Emlak vergileri ve bu vergiler ve ödemeler gibi birçok işlemi banka aracılığı ile zaman kaybetmeden gerçekleştirebilir, hatta düzenli ödeme talimatı vererek bankanın müşterileri kolunu dahi kıpırdatmadan ödeme işlemlerini gerçekleştirebilir.
  • Bankalar uluslararası ticaret, ithalat, ihracat gibi işlemlerde de çok sık kullanılır. Başka ülkedeki bir alıcı veya satıcı var ise banka yolu ile onu hiç görmeden ödemeler gerçekleşebilir.
  • DövizAltın gibi kıymetli maden gibi ürünleri İnternet bankacılığı ile anında satın alabilir veya satılabilir. Kurlar arttığı zaman koştura koştura döviz bürosuna veya kuyumcuya gidilmesine gerek kalmaz.
  • Bankalar ihtiyaç sahiplerine kredi kredi verirler. Tabi bu işlemler +faiz ile birlikte gerçekleşir. Belirli ay ve vade ile banka müşterine verdiği ihtiyaç kredisi zaman içerisinde faizi ile birlikte geri alır. Bu durum aslında krediyi çeken taraf için oldukça faydalı olabiliyor. Bazen de faiz oranları çok düşük seviyelerde de olabiliyor.
  • Borsadaki işlemlerinizi de bankalar aracılığı ile yapılabilir. Hafta içi saat 10:00 ile 17:00 arasında işlem gören borsa İstanbul’da ki hisseleri satın alabilir ve istenildiğinde satılabilir.
  • Duran varlıklar, taşıtlar vs. satış işlemlerini gerçekleştirirken ödeme işlemlerini bankadan yapılabileceği gibi de bankaya giderek parayı satış işlemi gerçekleşinceye dek bloke altına alabilir, satış bittikten sonra blokeli paranın satıcının hesabına ulaşması için talimat verilebilir. Bu durum genellikle birbirini tanımayan alıcı ve satıcıların başvurmuş oldukları durumlardır, güven eksikliğinden kaynaklanır.
  • Bilyoner, nesine, misli gibi bahis şirketlerindeki hesaplarınıza İnternet Bankacılığı aracılığı ile para aktarabilir, ilgili platformda iddia, milli piyango gibi şans oyunları gibi yasal oyunlara dâhil olabilirsiniz.

En Güvenilir Bankalar

Bankalar diğer bütün kuruluş ve kurumlar gibi Devletimizin kanun ve hükümlerine uymak zorundadır. Kişisel verileri üçüncü kişiler ile paylaşmayıp, müşterilerini bu konuda şüpheye bile düşürmemelidirler. Bu konuda devlet bankalara ağır yaptırımlar uygulayabilir. Bankalar güvenilirdir. Fakat en güvenilir bankalar konusunda bir sıralama yapılacak olursa bunlar kesinlikle devlet bankaları olmalıdırlar. Devletin üç tane herkesçe bilinen bankası vardır. Bunlar Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank’tır. Bu bankalara İnternet Bankacılığı ile kolayca erişebilirsiniz.

İhtiyaç kredisi Faiz Oranları

Her banka ihtiyaca yönelik müşterilerine çeşitli krediler sunmaktadırlar. Tabi ki bazı bankaların sunmuş olduğu faiz oranları diğerlerine göre oldukça uç noktalarda olabiliyor. Şu an için ihtiyaç kredisi faiz oranları en düşük banka İş Bankasıdır. Sırası ile İş Bankasını Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası takip etmektedir. Bu bankalardan en düşük ihtiyaç kredisi temin edebilirsiniz.

En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Parayı bankaya faize yatırıp, oturduğu yerden para kazanmak kimin hoşuna gitmez ki? Elbette bu durum hepinizin hoşuna gidecektir. En yüksek faiz veren banka Halkbank’tır. Bankada bulunan 100.000,00 TL tutarında ki paraya 1.405,48 TL civarı bir ödeme yapmaktadır. Bu tutar 2021 Ağustos ayı için geçerlidir. Faiz oranları dönem dönem çoğalıp azalabilmektedir. Güncel olarak mevduat faiz getiri oranlarını buradan kontrol edebilirsiniz. Ancak Halk Bankası her zaman için en yüksek faiz veren banka olarak yerini korumaktadır. Halkbank’ı sırası ile ile İNG Bank, TEB ve Yapı kredi Bankası takip etmektedir. İnternet Bankacılığı ile kolayca vadeli hesap açabilirsiniz.

 

 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir