İş Mülakatları Nasıl Mükemmel Geçer? İş Mülakatlarında Rakiplerden Sıyrılmak

  • Whatsapp
İş Mülakatları Nasıl Mükemmel Geçer? Mülakatlarda Rakiplerden Sıyrılmak

İş Mülakatları – Mükemmel Geçmesini Nasıl Sağlarız

İş Mülakatları kazanç sağlayabilmek, kendinizi pazarlayabilmek ve iş bulabilmek için vazgeçilmez görüşmelerdendir. Her ne kadar günümüzde iş bulmak çok kolay gibi görünse de, işsizlik ve ekonomik döngü özellikle de ülkemiz açısından maalesef çok sağlıklı ilerlemiyor. Aradığımız işte kriter kısıtlaması, yerleşik düzene uyumu, ücret beklentisi, çalışılacak firmanın kurumsal olup olmadığı gibi bir çok seçeneğin bulunması, arama çemberini de olumsuz yönde kısıtlamaya sebep olabiliyor.

Aradığımız işi bulduk diyelim; Peki milyonlarca iş arayan kişinin arasından zafer takını nasıl göğüsleyeceğiz. Eğitim tecrübe yaş donanım vs. tüm engelleri de aştığımızı düşünerek ilerliyorum. Öncelikle hayatınızın her alanını doğrudan etkileyecek, satış ve pazarlamayı bütün incelikleriyle çok iyi bilmeniz gerekmektedir. İş Mülakatlarında kendinizi pazarlamanız çok önemlidir.

İş Mülakatları – Her İş Kendini Pazarlamayla Başlar!

İş alanı olarak tercih edip etmemek tabi ki size kalmış. Ancak ister mühendis olun ister doktor isterseniz, sadece bir simit satan esnaf, her iş satış pazarlamayla başlar. İş Mülakatları dışında konuya bakacak olursak insan her zaman daha başarılı olabilmek için kendini pazarlamalıdır. Bütün meslekleri gözünüz önüne getirin. Örnek vermek gerekirse, bir eğitimcisiniz yada öğretmensiniz. Öğretmen nasıl pazarlama yapar sorusunu şuan kendinize soruyor olmalısınız.

Öğretmen bilgisini doğru pazarlayamazsa, öğrenciye bilgi aktarımı gerçekleşmeyecek ve öğretmenden memnun kalınmadığı için bir kez daha tercih edilmesi çok zorlaşacaktır. Buradan da anlaşıldığı üzere zaten satış gerçekleşmiş veya tamamlanmamış olur. Gördüğünüz gibi bir işi, bilgiyi, ürünü, hizmeti her ne olursa olsun hatta ilişkinizi evliliğinizi satış pazarlamayı kafanızda oturtmadan tamamlamanız pekte mümkün değildir.

İş Mülakatları – Rakiplerinizden Sıyrılmak

Öyleyse gelelim iş görüşmemize; ilk bin sonra yüz sonra on kişi kalarak bütün elemeleri neredeyse başarıyla tamamladınız. Rakipleriniz dişli, ortalama aynı vasıfları taşıyan aynı eğitimleri almış ve yakın tecrübe yılına sahipsiniz. İşte size sivrilmek ve parlamak için fırsat çıktı. Satış pazarlamanın yazılı olmayan ilk kuralı ‘kendini satmak’ yada ‘kendini pazarlamak’ belki daha önce çok fazla bu deyimi duymuşsunuzdur.

Peki nasıl olacak? ilk olarak özgüven yüklemesiyle başlıyoruz, ardından iş mülakatlarına gitmeden önce şirketin geçmişte gerçekleştirdiği işlerini, projelerini şirket içerisinde tanışabilme potansiyeli olan kişileri iyice araştırıyoruz. İkinci adım ise iş mülakatları soruları, muhtemelen birbirine çok benzer sorular ile karşı karşıya kalacaksınız.

İş Mülakatları Yaparken Standart Sorular

Örneğin ilk olarak sizi biraz tanıyabilir miyiz? Bize kendinizden bahseder misiniz? Şeklinde kalıp mantığı aynı olan ilk soruyla karşılaşacaksınız. Görüşmeye gitmeden önce kendinizi anlatacak mümkün olduğunca kısa bir yazı hazırlayın. İş Mülakatlarına gitmeden önce her kelimenin ezberinizde olduğundan yüzde yüz emin olun.

İş Mülakatları Yaparken Özelliklerinizden Bahsedin

İş Mülakatlarında sıradaki adım, kendinizin en iyi olduğunu düşündüğünüz özelliklerinizi açıklamaya geldi. Diyelim ki çok soğuk kanlısınız olaylara ani tepkiler vermek yerine planlı sistemli hareket ediyor, düşünerek karşılık vermeyi tercih ediyorsunuz. Olumsuz durumlarda bile aynı soğuk kanlılığınızı koruyarak pratik bir çözüm çıkarabiliyorsunuz.

Peki bu özelliğinizi vurgularken sadece soğukkanlı olduğunuzu vurgulamak yetecek mi? Tabi ki hayır. Hem alternatif özelliklerden bahsetmeli hem de mutlaka soğukkanlı olma özelliğinizi, yaşadığınız bir deneyiminizi anlatarak mutlaka desteklemelisiniz. Bunu yaparken şu çok önemli detayı aklınızdan çıkarmayın; İş Mülakatlarınızda her ne sebeple olsun olumsuz olan hiçbir şeyden bahsetmeyin.

İş Mülakatları Yaparken Eski Şirketinizi Kötülemeyin!

Eski şirketinizi, çalıştığınız kişileri yada aranızdaki ilişkiyi kötülemeyin yada konuyu duygusallaştırmayın. Profesyonel bir kimlikte bunların bilinmesinin çok bir önemi yoktur. İş Mülakatlarında insan kaynaklarının karşısında, göz doldurarak bu işe ihtiyacım var çırpınışını asla sergilemeyin. Unutmayın herkes güçlünün, iyinin güzelin yanında olmak isteyecektir. Bu tarz davranışlar sergilemenin neticesi maalesef olumsuzluklar meydana gelecektir. Bütün elementleri bir araya, getirdik artık son on kişi arasından rahatlıkla en iyi ifadeyle sıyrılabiliriz. Eğer işsiz kalmak istemiyorsak tabi.

Son Olarak Özgüven Patlaması!

Daha özgüvenli, dersini itinayla çalışmış, potansiyel sorulara mantıklı ve ustaca cevap veren biri haline geldik. Şimdi sıra geldi son dokunuşa ve kayıt; adeta hazırlanmış bir senaryoda başrol oynuyor gibi, seyirciye durumun kurgu olduğunu hissetmelerine imkan vermeden, başarılı bir performans sergilemek, İş Mülakatlarında bu işin sahibinin siz olduğunu gösterecek. Hadi görelim sizi!

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir