Limited Şirket Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

  • Whatsapp
Limited Şirket Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Limited Şirket Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere şirketler için herhangi bir işlem gerçekleştirileceği zaman Ticaret Sicil Müdürlüğünden işlem yapılarak öncelikli olarak tescil işleminin tamamlanması gerekmektedir. Limited Şirket Adres Değişikliği işlemi için bu gerekli bir durumdur.

Şirketlerin kayıtlı olduğu müdürlükler Ticaret Sicil Müdürlükleridir. Limited Şirketlerde Adres Değişikliği yapabilmek için öncelikle bazı evraklar hazırlanarak Ticaret Sicil Müdürlüğüne başvurulur. Ticaret Sicil Müdürlüğüne başvurulduğu zaman Limited Şirket Adres Değişikliği ücreti ödenerek tescil süresi beklenir. Beklenilen bu tescil süresi boyunca evraklar ve içeriye verilen bilgiler kontrol edilerek tescilin sağlanıp sağlanamadığı ilgili kişiye bilgi verilir.

Limited Şirket Adres Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Her zaman olduğu gibi öncelikli olarak bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Bu dilekçe imla kurallarına uygun bir biçimde hazırlanmış olup üzerinde Mersis talep numarasını barındırmalıdır.

Mersis Talep Numarası

Limited Şirket Adres Değişikliği için Şirket bilgileri ile birlikte Mersis sistemine giriş yaparak sırası ile değişiklik başvurusu bölümüne tıklamanız gerekir. Karşınıza çıkan sayfadan ilgili şirketinizi seçerek işleme devam etmelisiniz. Sonrasında sol tarafta bulunan paneldeki Limited Şirketlerde Adres Değişikliği ile alakalı olan bölgeler doldurularak işlem onaylanmalı ve talep numarası alınmalıdır. Alınan bu talep numarası Limited Şirketlerde Adres Değişikliği için hazırladığınız dilekçenin üstüne yazmanız gerekir.

Karar Tasdiki

Limited Şirket Adres Değişikliği işleminde ikinci olarak hazırlamanız gereken evrak Limited Şirketlerde Adres Değişikliği ile alakalı gerekli bilgileri barındıran karar metnidir. Karar Defterini alarak hazırlamış olduğunuz karar metnini buraya yapıştırınız. Karar metni ile birlikte notere giderek tasdik ettirmeniz gerekir. Noterde 75,00 TL ile 85,00 TL civarlarında bir ödeme yapmanız gerekecektir.

Dilekçe ve karar metninin bir adet tasdikli nüshası ile Ticaret Sicil Müdürlüğüne giderek evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. Teslim ettikten sonra bankodaki ilgili memur yapılacak olan işlemlerden sonra size ödeme yapmanız gereken bir tahakkuk verecektir. Yine aynı bölgede bulunan veznenin bankosuna giderek ilgili ödemeyi ticaret sicil müdürlüğüne yapmanız gerekmektedir. Evrak tesliminden 2-3 gün sonra tescil sonucuna tahakkuk numarası ile İTO’nun sitesinden bakabilirsiniz.

Limited Şirket Adres Değişikliği Nasıl Tescil Olur?

Ticaret Sicil müdürlüğüne Limited Şirket Adres Değişikliği ile alakalı evrak verildiğinde dilekçenin üzerinde belirtilen telefon numarası cep telefon numarası olmalıdır. Bu kural birçok muhasebeci tarafından dikkat edilmiyor olsa da tescil bilgisi bu telefon numarası üzerinden SMS olarak ilgiliye iletilir. Limited Şirketlerde Adres Değişikliği tescili gerçekleştiği zaman İTO’dan gelen mesaj sayesinde tescilin gerçekleştiği anlaşılır ve sicil tasdiknamesi alınır.

Limited Şirketlerde Adres Değişikliği işlemi için çok fazla evrak veya belge hazırlamanıza gerek yoktur. Yalnızca bir dilekçe ve karar metni ile birlikte Ticaret sicil müdürlüğünüzdeki işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Limited Şirket Adres Değişikliğinde Ticaret Sicil tasdiknamesi Nasıl Alınır?

Telefona gelen SMS ile birlikte yetkiliye bir kod gönderilmiş olur. Tescil sonuçlarına ulaşabileceğiniz bir URL linki de bu SMS içerisinde mevcuttur. Linke giderek kodu ve gerekli bilgileri girmeniz beklenilir. Bu bilgiler ışığında karşınıza dijital Ticaret sicil tasdiknameniz sunulmuş olur. Fakat içeriye yanlış bilgi, belge veya evrak sunulmuş ise tescil başarılı olmayacağından dolayı iade istenmektedir.

Dosyaları geri alarak Limited Şirketlerde Adres Değişikliği işlemini doğru olarak gerçekleştirmeniz gerekir. İade sebebini de Ticaret odasının sitesinde tahakkuk numarası ile sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Tahakkuk ödemeyi gerçekleştirirken size verilmektedir. Tahakkukta Limited Şirketlerde Adres Değişikliği ücretleri ve diğer bilgiler yer almaktadır.

Limited Şirketlerde Adres Değişikliği Ücret Ne Kadar?

2021 yılı itibari ile Limited Şirket Adres Değişikliği ücreti 696,00 TL + ilan ücretleri olarak belirlenmiştir. Limited Şirketlerde Adres Değişikliği ilan ücretleri kelime başına 0,77 TL olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca noterde de ortalama 80,00 TL gibi bir ödeme yapmanız ile birlikte toplamda bu işin maliyeti size 900,00 TL ile 1.000,00 TL arasında olacaktır. Ticaret Sicil Müdürlüklerinin uygulamış oldukları harç tarifesi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Limited Şirket Adres Değişikliği Vergi Dairesi

Şimdi sıra Vergi Dairesindeki Limited Şirketlerde Adres Değişikliği işlemini tamamlamaktadır. Limited Şirketlerde Adres Değişikliği işlemini ticaret sicil müdürlüğünün tescil tarihinden itibaren 30 gün içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Vergi Dairesine yeni adresiniz ile alakalı olan;

  • Kira Kontratı veya tapu
  • Ticaret sicil tasdiknamesi
  • Dilekçe
  • İmza sirküleri
  • Vekaleten başvuruluyor ise muhasebeci vekaleti

evraklar gereklidir. Günümüzde vergi daireleri ve sigortalar online sisteme geçtikleri için Limited Şirketlerde Adres Değişikliği işleminde vergi dairesine fiilen gitmenize gerek bulunmamaktadır. İnteraktif Vergi Dairesi ile birlikte dilekçenizi hazırlayarak, dilekçenin ekine diğer evraklar ekleyerek vergi memurlarının önüne sunabilirsiniz. Aynı zamanda Kira Kontratı damga vergisi tahakkukunu da bu sistem üzerinden gerçekleştirebilir ve ödeyebilirsiniz.

Limited Şirket Adres Değişikliği SGK

Sosyal Güvenlik Kurumu, vergi dairesi kadar hızlı olmasa da günümüzde online işlemlere geçmeye yavaş yavaş başladı. Google’da İşyeri Tescil Uygulaması olarak arama yaptığınız zaman karşınıza çıkan SGK’nin sitesinden orta bölmede bulunan görsele tıkladığınız zaman karşınıza işyeri bildirgesi ile alakalı olarak tüzel özel, kamu özel gibi kelimelerin bulunduğu bir panel çıkacaktır.

Buradan herhangi birisine tıkladığınızda sayfa yenilendiğinde orta kısımda bulunan değişiklik başvurusu kutucuğundan yeni değişiklik butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen ekrana SGK sicil numaranızı girerek adres değişikliği ilgili bilgileri doldurarak onayladığınızda sistem size bir referans numarası verecektir. Yine aynı ekrandayken orta kısımda bulunan belge ekleme bölümünden Limited Şirket Adres Değişikliği ile alakalı yayınlanmış olan Ticaret Sicil Gazetesini ekleyerek SGK’da gerekli değişiklik işlemini tamamlamış olacaksınız.

Fakat değişiklik başvurularınızı zaman zaman aynı sistem üzerinden takip ederek onaylanıp onaylanmadığına dikkat etmelisiniz. Aradan belirli bir süre geçmiş ve hala onaylanmamış ise SGK’ya giderek durumu izah etmelisiniz. SGK’daki bütün işlemler online yollar ile tamamlanamazlar. Bu sebepten dolayı Limited Şirketlerde Adres Değişikliği ile ilgili verilen bilgiler sadece bu konu için geçerlidir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir