Muhasebeci Vekaleti Nedir? Muhasebeci Vekaleti Nereden Verilir?

  • Whatsapp
Muhasebeci Vekaleti Nedir? Muhasebeci Vekaleti Nereden Verilir?

Muhasebeci Vekaleti Ne İşe Yarar?

Bilindiği üzere vekaletnameler, asıl kişinin başka bir şahsa yetki vermesi ile doğrudan alakalıdır. Vekaletnamelerin birçok çeşidi mevcuttur. (Örn: Hisse Devri Vekaletnamesi, Kuruluş Vekaletnamesi, Genel Vekaletname vs.) Bunlardan bir tanesi de “Muhasebeci Vekaleti” dir.

Muhasebeci Vekaletnamesi, adı üzerinde olduğu gibi muhasebecilere verilen bir vekaletnamedir. Muhasebeci aldığı bu yetki ile beraber Şirketin veya İşletmenin adına Vergi Dairelerinde, Sosyal Güvenlik Kurumunda, Belediyelerde vb. birçok devlet dairelerinde işlemler gerçekleştirebilir.

Muhasebeci Vekaleti Zorunlu mu?

Vekaletnamenin hiçbir şekilde zorunluluğu yoktur. Örneğin bir şirketin sahipleri değişeceği zaman ilgili Mali Müşavir evrakları Ticaret Sicil Müdürlüğüne teslim etmeye gideceği zaman yanında Hisse Devir Sözleşmesi ile birlikte Muhasebeci Vekaletinin aslının ibrazı da zorunludur. Bunun sebebi şirket ortaklarının orada bulunmayışından kaynaklanmaktadır.

Tabi ki şirketin sahipleri direkt olarak Sicil Müdürlüğüne gidecek ve bilhassa işlemlerini orada kendileri yürütecekler ise Muhasebeci Vekaletnamesine gerek yoktur. Sicil Memuru Hissedarların veya alımsatım gerçekleştiren kişilerin T.C. Kimlik Kartlarını kontrol edecek ve işlemi onaylayacaktır. Muhasebeci Vekaleti ilgili işletmenin veya şirketin sahiplerini temsil edeceğinden dolayı Muhasebecilerden Vekaletname ibraz etmesi beklenir.

Muhasebeci Vekaleti Nasıl Verilir?

Muhasebeci Vekaleti noter kanalı ile günümüzde kolayca alınabilen bir evraktır. Şirketin sahibi veya ortağı, herhangi bir notere giderek “Muhasebeci Vekaletnamesi” vermek istediğini belirtir. Noterdeki görevli ise kimlere Vekaletname vereceğini sorarak vekalet verilecek olan kişilerin T.C. kimlik numaralarını alır.

Noter yetkilisi kimler adına Muhasebeci Vekaletnamesi veriliyor ise onların ismini vekaletnamede belirterek Muhasebeci Vekaletini düzenleyip, işletme sahibinden imza talebinde bulunur. İşletme sahibi Vekaletnameyi imzaladıktan sonra artık vekaletname verilmiş olur ve Muhasebeci veya Mali Müşavir artık Vekalet veren şahıs adına işlem yapmak için yetkilendirilmiş olur.

Süreli Vekalet ve Süresiz Vekalet

Bir Muhasebeciye yalnızca şirketin kuruluş aşamalarında işlemleri tamamlaması için 1 aylık Kuruluş Vekaletnamesi verebilir. Şirket muhasebecisiyle yeni tanıştığı için güvenmeyebilir. Bunun için süreli vekaleti tercih edebilir. Vekalette belirtilmiş olan süre dolduktan itibaren verilmiş olan vekaletin devlet nezdinde hiçbir kıymeti kalmayacaktır. Ancak Süresiz olan vekaletnameler, Vekaleti veren kişi tarafından tekrardan notere başvurularak iptal edilene denk geçerliliğini koruyacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, Vekalet hangi noterde düzenlenmiş ise oraya gitmek etmek gerekir.

Muhasebeci Vekaletnamesi İçin Gerekli Evraklar

Muhasebeci Vekaleti verebilmek için herhangi bir evraka ihtiyaç duyulmamaktadır. Burada sağlanması gereken iki tane koşul bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Vekaleti verecek olan şahsın T.C. Kimlik kartının yanında bulunması gerekir. İkincisi ise Vekalet kimlere verilecek ise o Şahısların T.C. Kimlik Numaraları Noter Yetkilisine bu bilgiyi sunması gerekir. Bazı noterler ise direkt olarak şahısların Kimlik Fotokopilerini isteyebilir.

Muhasebeci Vekaleti Ne Kadar?

Muhasebeci Vekalet Ücretleri her geçen yıl üzerine zamlar gelerek sürekli artış eğilimi içerisindedir. Muhasebeci Vekaletnamesi bazı zamanlarda Mali Müşavirler tarafından şirket kuruluş maliyetlerine dahil edilebiliyor. Günümüzde birçok muhasebeci yeni bir kuruluş veya açılış yaparken işletmeden direkt Muhasebeci Vekaleti ister. Bunun sebebi elbet bir gün lazım olabileceğini düşünmesinden kaynaklıdır. 2021 yılında Muhasebeci Vekalet Ücreti 192,00 TL’dir.

Vekaletnamede birçok madde ve kural bulunmaktadır. Elbette bu maddeleri burada tek tek yazmak doğru olmayacaktır. Ancak muhasebeciler için verilen vekaleti görmek isterseniz aşağıda bırakılmış olan linklerden örnek Vekaletlere ulaşabilirsiniz.

Şahıslar İçin Vekaletname

Şirketler İçin Vekaletname

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir