Revalüasyon Nedir? Revalüasyonun Özellikleri Nelerdir?

 • Whatsapp
Revalüasyon Nedir? Revalüasyonun Özellikleri Nelerdir?

Revalüasyon Nedir?

Revalüasyon, kullanılmakta olan para biriminin değer kaybeden ülkelerde para değerini arttırma amacı ile, devletin koordinesi altında merkez bankaları aracılığı ile piyasaya müdahale edebilmesi durumudur. Revalüasyon, devalüasyonun tam tersi olarak da açıklanabilir. Kısa vadede incelendiği zaman, Revalüasyonun olumlu yönleri göze çarpmakta da olsa olumsuz yönleri yok demek de pek doğru bir yaklaşım olmaz.

Revalüasyon “Değerini Yükseltmek”

Revalüasyon, kelime anlamı olarak bakıldığında ‘’değerini yükseltmek’’, iktisadi olarak açıklamak gerektiğinde, ise “ülke birim parasının yabancı paralar karşısında değerini yükseltmeye çalışmak” anlamına gelmektedir. Yani anlayacağınız üzere revalüasyon kelimesinin kelime anlamı ile ekonomide karşılaşılan Revelüasyon kelimesi birbirinden çok farklı hatta zıt kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Revalüasyon uygulanması durumunda ise, bir ülkenin ekonomik ithalat yapabilme hacmi kolay bir durum halini alırken, ihracat yapması da bir o kadar zorlaşır. Revalüasyon genel olarak, Ödemeler Bilançosu yüksek bir durumda olan ülkelerde gündeme gelmektedir. Ancak ülkeler ödemeler bilançosunun dengede olmasını istemektedir ve bu konuda haklılardır.

Ödeme Bilançosunun Normalden Yüksek Olması

Ödeme bilançosu normalden yüksek olan ülkelerin ödeme bilançosunu dengede tutma isteği aslına bakarsak bir istek değildir adeta düzgün bir ekonomi için gereklilik konumunu almıştır.

Enflasyonun düşmesi ile birlikte yatırımlar üretim hizmeti veren şirketlere yönelmektedir ki bu çok doğru bir hamle olmak ile beraber enflasyonun düşme eğilimine girmesi demek ticari hayata adeta bir hayat öpücüğü, bir canlanma ve ülke ekonomisinin kısa vadede olumlu sinyaller alacağına işaret etmektedir.

Revalüasyonun Özellikleri

Revalüasyon politikası gelişmekte olan ülke vatandaşları tarafından ve ekonomiye merakı olan kişiler tarafından daha çok araştırılmaktadır. Revalüasyon genel olarak ödeme dengesi bozulmuş olan, ülkelerde hükümetlerin belirlemekte olduğu ekonomi planları arasında yer alan bir işlem olmakla beraber, revalüasyon işlemlerinin özellikleri ise şunlardır;

 1. Ödeme dengesi yüksek olarak seyir eden yani ödemesi kendisine yapılan ödemelerden yüksek olan ülkelerin genellikle uygulamakta olduğu bir politikadır.
 2. Bir hükümet denge politikasıdır.
 3. Revelüasyon politikaları ile hükümetler ödeme dengesini dengede tutmaya çalışmaktadır.
 4. Merkez bankalarında ihtiyaç fazlası döviz ve altın stoku bulunması durumlarında da uygulanabilmektedir.

Revalüasyonun Olumsuz Etkileri

Suyun bile fazlasının zarar olduğu bir yaşamda, Revalüasyon işlemlerinin de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Hatta bu olumsuz etkiler olumlu etkileri geçmektedir. Hükümet tarafından ilan edişmiş olan Revalüasyonun olumsuz etkileri ve zararları ise şunlardır;

 • Dıştan alınmakta olan ürünler yani ithalat kavramı çok fazla artmaktadır.
 • Yabancı ürünlerin fiyatları düşmekte yerli üretim malları olan ürünlerin ise fiyatları sürekli yükselmektedir.
 • İhracat azalma eğilimine girer.
 • Ticaret hayatı bu durumdan olumsuz yönde etkilenmektedir çünkü yukarıdaki maddelerden bir tanesinde de bahsettiğimiz gibi ülkenin para birimi değer kaybettiği için ve fiyatlar yükseldiği için alım zorlaşabilmektedir.
 • Ülkenin para biriminin gerçek değeri asla bilinmemektedir. Merkez bankasının ekonomik hayattan elini ayağını çekmesi ile birlikte ülkenin kullandığı para biriminin aniden değer kaybı yaşaması, piyasaya çok fazla olumsuz etki bırakmaktadır.

Revalüasyonun Sonuçları Nelerdir?

Revalüasyonun sebep olmakta olduğu durumlar, olumlu olduğu gibi olumsuz da olabilmektedir.

 • Revalüasyon ilan edilmiş bir ülkede o ülkelerin para birimi ile tekrardan eski değerine dönebilir hatta para birimi eski değerini bile geçebilir.
 • İkame mal ve hizmetlerin fiyatları da ucuzlayabilmektedir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir