SGK Meslek Kodu Nedir? SGK Meslek Kodu Nasıl Değiştirilir?

  • Whatsapp
SGK Meslek Kodu Nedir? SGK Meslek Kodu Nasıl Değiştirilir?

SGK Meslek Kodu

SGK Meslek Kodu ile belirlenen çalışma hayatımız ile yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi edinilir. Birden fazla farklı iş kolunda çalışabiliriz ve buna bağlı olarak farklı Meslek Kodları dökümünüzde yer alabilir. Böylelikle çalışmalarımız güvence altına alınmış olur.

Çalışma hayatımızda, bizi güvenceye alan sistemlerden biri olan SGK sistemi, huzurlu bir çalışma standardı sunar. Çalışma statü durumumuz içinde, SGK Meslek Kodu belirlenir. Meslek kodları, çalışma hayatımızda hangi mesleğe ait çalışma yaptığımızı gösterir.

Meslek Kodu Nedir?

SGK Meslek Kodu tüm işverenlerin Muhtasar Prim Hizmet Beyannamelerini onaylarken önem vermesi gereken konulardan biridir. Her işçi için bildiren meslek kodlarının, doğru bildirilmesi çok önemlidir. Yanlış bildirilen, her SGK Meslek Kodu için işveren ceza ödemek zorunda kalabilir. 2012 yılından beri daha bir önemle, takip edilen meslek kodları günümüzde halen yürürlüktedir. Bir SGK uygulaması olan meslek kodları, her meslek için farklı kodlar içerir.

İşe başlayan kişinin, işveren tarafından çalışanın işe giriş bildirgesini oluştururken, meslek kodlarından birini seçerek SGK’ ya bildirim yapar. Böylelikle çalışan her personelin çalıştığı mesleğe göre, ödemesi ve primi yatar. SGK Meslek Kodu uygulamasını belirleyerek işçiye işyerinde bir görev verilmiş olunur. Kısaca meslek kodu, çalışanın hangi iş kolunda çalıştığını belirlemek için yapılan uygulamadır. Örneğin; 1120.03 Başhekim yardımcısı, 9901.02 Stajyer (Öğrenci) olarak belirlenmiştir.

SGK Meslek Kodu Ne İşe yarar?

Çalışanın mesleğine göre, asıl kazandığı maaşının taban ücret üzerinden değil de, gerçek kazancının ödenmesinin önünü açan uygulamadır. Çalışanın asıl maaşının, işveren tarafından gizlenerek asgari ücret üzerinden ödeme yapılmasının önüne geçer. Meslek kodlarına özgü asgari ücretler bile vardır. Örneğin bir mimarın elde edeceği asgari kazanç normal bir işçinin elde edeceği asgari kazançtan çok daha farklıdır.

Oluşturulan kodlar ile her meslek için ayrı ayrı bildirim yapılır. Mühendis, Futbolcu, Hekim gibi yüksek maaş alan kişilerin, belli bir kodu için asgari ücretten SGK’ya bildirilemezler.  Böylelikle, SGK Meslek Kodu ile yüksek maaş alan çalışanların hakları korunmuş olur.

SGK Meslek Kodu Nasıl Değiştirilir?

SGK’ya ait bir kodu değiştirmek için, öncelikle SGK işe giriş bildirgesinin bulunması gereklidir. SGK Hizmet Kodu, güncelleme işlemi ile çok kolay şekilde yapılabilir. İlk olarak Sigortalı işe giriş ve İşten ayrılış bildirgeleri uygulaması üzerinden, E-SGK şifresi ile SGK sistemine giriş yapılır. Girişten sonra, İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme menüsü seçilir. Sonrasında,  Meslek Kodu değiştirilecek olan çalışanın, T.C kimlik numarası girilerek sorgulama menüsüne tıklanır. Sigortalı meslek adı kısmına çalışanın mesleği yazılarak ileri seçeneği tıklanıp SGK meslek kodu değiştirilmiş olunur.        

Eğer Meslek Kodu değişikliği geçmişe dönük ise, Sosyal Güvenlik merkezine gidilerek dilekçe verilmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Merkezine Meslek Kodu değişikliği verilerek, gerekli değişiklik sağlanmış olur. Meslek Kodunu değiştirmek üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile müracaat edildiğinde her hangi bir cezai yaptırım uygulanmamaktadır. Ancak SGK bunu kendisi tespit ederse bir takım cezalar uygulayabilir.

SGK Meslek Kodumu Nasıl Öğrenebilirim?   

İşçiler, meslek kodunu E-Devlet sistemi üzerinden kolayca öğrenip, takip edebilirler. İşverenin mesleğine uygun kodu bildirip bildirmediğini, çalışanlar sisteme girerek kontrol edebilirler. Bunun için öncelikle, işçi T.C kimlik numarası ve şifresi ile e-devlet sistemine girerek,  SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümüne ulaşır.

Açılan sayfadan SGK’ya hangi meslek kodu ile bildirim yapıldığı görüntülenebilir. SGK Hizmet Kodu, için E-Devlet sisteminden giriş yapıldıktan sonra, seçenekler ve arama kısmına hizmet kodu yazılarak, bu şekilde de ulaşılabilir. Çalışanın anında görüntüleneceği ve takibini yapacağı sistemle, meslek kodunun mesleği ile uygunluğunu tespit edebilecektir.

SGK Meslek Kodunu Yanlış Bildirmenin Cezası Nedir?

Meslek kodları çalışanlar için önemlidir. İşverenler tarafından meslek kodlarına göre ödenen primler, işçiler için gelecekte emeklilik dönemlerine etki edecektir. Meslek kodları işveren tarafından yanlış girildiği takdirde işveren, idari para cezası ödemek zorunda kalır. SGK Meslek Kodu cezası 2018 yılı itibariyle uygulanmaya başlamıştır.

Bu uygulama kapsamında işveren yanlış bildirim yapması halinde SGK durumu tespit ederse, işveren para cezasını ödemek zorunda kalır. Uygulama kapsamında, 5510 sayılı kanunun 102. Maddesinin 1. fıkrası gereği, hatalı bildirilen meslek kodlarına istinaden asgari ücretin onda biri tutarında para cezası uygulanır. İşveren eğer SGK meslek kodunu farklı gösterip, gerçek maaşını gizleyerek gerçek olmayan beyanda bulunursa sahtecilik suçu ile yargılanır.

SSK Meslek Kodu Geriye Dönük Değiştirilebilir mi?

SGK Meslek Kodu geriye dönük değiştirilmesi ve Meslek Kodu güncelleme işlemleri hem çalışanlar hem de işverenler için çok önemlidir. SGK Meslek Kodu, işveren tarafından doğru ve eksiksiz girildiğinde, çalışanın hakkı sistem tarafından otomatik olarak korunmuş olur. Meslek kodları ile daha önceden yapılmış olan çıraklık ve stajyerlik gibi kodlar tespit edilip, iş başvurularında tecrübe olarak gösterilir.

Meslek kodları bu anlamda, bildirim acısından çok önemlidir. Meslek kodları çalışma döneminde, işveren tarafından bildirim yapıldığında hemen sisteme dâhil olmaktadır. Geriye dönük yapılan SGK Hizmet Kodu ise, işveren Sosyal Güvenlik Kurumuna, dilekçe vererek değiştirmek ve güncellemek mümkündür. İşveren tarafından dilekçe verilerek yapılan hizmet Kodu güncellemelerinde, SGK görevlisi işlemi tamamladığında hemen sisteme düşmektedir. İlk Aylık prim ve Hizmet dökümünde Meslek Kodu görünür. SGK da bulunan bütün meslek kodlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir