SMMM Staj Başlatma Sınavı Nedir? SMMM Staj Başlatma Sınavı Başvurusu

  • Whatsapp
SMMM Staj Başlatma Sınavı Nedir? SMMM Staj Başlatma Sınavı Başvurusu

SMMM Staj Başlatma Sınavı Nedir?

SMMM Staj Başlatma Sınavı Mali Müşavir olmak isteyen her adayın girmesi gereken bir sınavdır. SMMM Staj Başlatma Sınavı oldukça zor bir sınav türüdür. Mali Müşavir olmak isteyen adaylar bu sınava hazırlanarak ve sınavı kazanarak bir başlangıç yaparlar. Staja Giriş Sınavı yılda 3 kere düzenlenir. Staj Başlatma Sınavından en az 60 puan alarak bu zorlu yolda başlangıç yapmış olurlar. Ancak sadece bununla da bitmemektedir. Adı üzerinde de anlaşılacağı gibi Staja Giriş Sınavını kazandıktan sonra Mali Müşavir adayları 3 Yıllık zorlu bir süreç beklemektedir. Mali Müşavirlik Staj Başlatma Sınavında 130 soru bulunmaktadır. Soru Dağılımı Şu Şekildedir;

Türkçe
7
Matematik
8
İnkılap Tarihi5
Yabancı Dil10
Finansal Muhasebe26
Maliyet Muhasebesi8
Finansal Tablolar Analizi
8
Denetim16
Ekonomi6
Maliye6
Meslek Hukuku6
İş Hukuku6
Vergi Hukuku6
Ticaret Hukuku6
Borçlar Hukuku6

Mali Müşavir Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekir?

Mali Müşavir olmak için yukarıda da bahsedildiği gibi öncelikle SMMM Staj Başlatma Sınavını kazanmış olmak gerekmektedir. 3 yıllık zorunlu staj süresi tamamlandıktan sonra da SMMM Yeterlilik Sınavı denilen son bir sınav adayların karşılarına çıkmaktadır. Bu sınav Staja Giriş Sınavından bir tık daha kolay olacak olsa da yine de emek harcamadan bu sınavı kazanmaları zor olacaktır. Zira SMMM Yeterlilik Sınavı 8 adet dersten oluşmakta ve adayları yine oldukça zorlamaktadır.

SMMM Staj Başlatma Sınavı Ne Zaman?

SMMM Staj Başlatma Sınavı yılda 3 kere yapılmaktadır. Örneğin bu sınavlar 2020 yılı içerisinde; 7 Mart, 18 Temmuz, 10 Ekim tarihlerinde yapıldı. Sınav tarihleri üç aşağı beş yukarı aynı tarihlerde yapılmaya devam etmektedir. SMMM Staja Giriş Sınavı hafta sonları yapılmaktadır. Tarihler çok sık değişmemektedir. Ancak bu tarihler istisna olan Corona Virüs nedeni ile 2021 yılında ertelenmiştir. 2021 Staj Başlatma sınavı; 3 Nisan 2021, 10 Temmuz 2021, 2 Ekim 2021 tarihinde yapılacaktır.

SMMM Staj Başlatma Sınavı nerede yapılır?

SMMM Staj Başlatma Sınavları ülkemizde 4 bölgede yapılmaktadır. Bunlar; Ankara, İstanbul, İzmir şehirleridir. İstanbul’da sınav Avrupa ve Asya yakasında da yapılmaktadır. Civar şehirlerde oturan SMMM adayları bu üç şehirden kendilerine en yakın olanı tercih ederek sınava girebilirler. Staj Başlatma Sınavı önceden yalnızca Ankara’da yapılmaktaydı. Ancak zaman içerisinde ülke nüfusu ve SMMM adayları çoğaldığı için İzmir ve İstanbul’da sınav haritasına eklenmiş oldu.

SMMM Staj Başlatma Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mali Müşavirlik Staj Başlatma Sınavına ilk adım olarak TEOS sistemine adayların kayıt olması gerekmektedir. Bu sisteme kayıt olunduktan sonra Staja Giriş Sınavı Başvuru Tarihlerini takip ederek Başvuru süreci başladığı zaman sisteme giriş yaparak ön başvuru yapmaları gerekecektir.

SMMM Dosya Nasıl Açtırılır?

Öncelikli olarak bilindiği üzere Staja Başlama için dosya açtırmanız gerekeceği için belirli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu ücret Dosya Açtırma+Sınava Giriş ücreti dâhil olmak üzere 2020 yılında 1.715,00 TL idi. Ödeme yapıldıktan sonra TEOS sistemine ön başvuru yaparken TEOS sistemi adaylardan bazı evrakları sisteme yüklemelerini istemektedir. Bunlar;

  • Nüfus Kayıt Örneği
  • Adli Sicil Belgesi
  • Mezun Belgesi
  • Diploma Görüntüsü
  • Staja Giriş Sınavı Başvuru Belgesi
  • Staj Başvuru Formu
  • Taahütname

Bu evraklar TEOS sistemine interaktif olarak yüklenildikten sonra Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının evrak kabul tarihlerine göz gezdirilmesi gerekmektedir. Odanın evrak kabul tarihi geldiği zaman bu evrakların aynı şekilde odaya teslim edilmesi gerekmektedir. Yalnız evrakların içerisine 1 Adet Biyometrik Fotoğrafta Eklenmelidir. Ancak 2020 bir pandemi yılı olduğu için bu evrakları sisteme yükledikten sonra hemen teslim almadılar ve adayların Staja Giriş Sınavının sonuçlarını bekleyerek hem dosya açtırma hem de Staja Giriş Evraklarını topluca birlikte kabul ettiler.

SMMM Staj Başlatma Sınavı Nedir? SMMM Staj Başlatma Sınavı Başvurusu

Mali Müşavirlik Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

SMMM Staj Başlatma Sınavı için başvurunuzu yaptınız ve evrakları verdiniz. Artık geriye tek kalan Staj Başlatma Sınavına hazırlanmak olacaktır. Öncelikle belirtmek gerekirse Staj Başlatma Sınavına hazırlanmak için bir eğitim kurumundan yardım olmanız çok yerinde bir hareket olacaktır. Tabi ki Staja Giriş Sınavını kendi imkânları ile sadece kitaplardan faydalanarak kazananlar muhakkak vardır fakat daha fazla çalışmak gerekebilir. Ayrıca genelde Staja Giriş Sınavına hazırlanan adayların birçoğu hali hazırda bir işyerinde çalışıyor olurlar. Zaman Kısıtlı olacağı için biraz maddiyattan ödün vererek bazı eğitim kurumlarından yardım almanız gerekebilir.

Fuat Hoca

SMMM Staj Sınavı için ilk olarak tercih edilmesi gereken kurum Fuat Hoca olmalıdır. Fuat Hoca Online olarak hem Staja Giriş Sınavı için Hem de SMMM Yeterlilik Sınavı için eğitim veren bir kurumdur. Fuat Hoca Sınava yaklaşık 2,5 ay kala derslere başlamakta ve Sınav haftasına kadar eğitimlerini sürdürmekte. 700-800 TL Civarı bir ödeme yaparak hafta içi her gün Fuat Hocadan eğitim alarak sınava hazırlanabilirsiniz. Online olarak alacağınız eğitim inanın dershane gibi gidip gelmekten daha iyi olacaktır. Bu şekilde hem derste daha iyi katılım sergiliyorsunuz hem de geçmişteki dersler kayıt altına alınacağından dolayı tekrar tekrar izleme şansına haiz oluyorsunuz. İşten yorgun olarak geldiğinizde bir de dershaneye gittiğinizi düşünün, ne kadarda zor olurdu değil mi?

Deha ve Murat Açık Öğretim

Fuat Hocadan Farklı olarak Deha Eğitim Kurumları, Murat Açık Öğretim kurumları da Staj Başlatma Sınavı için eğitimler vermektedir. Deha Eğitim Kurumlarının yine aynı Fuat Hoca gibi hem Online hem de normal dershane tarzında dersler vermektedir. Online eğitimleri 800-1000 TL civarındadır. Murat Açık Öğretim Kurumlarından Yalnızca dershane olarak eğitim alabilirsiniz. Bu rakamlar 3.000,00 – 4.000,00 TL Civarı arasında seyretmekte. Online eğitimler Dershane gibi sistemlere göre kat kat daha ucuzdur. Çünkü burada çok fazla öğrenciye hitap edilebiliyor ve bazı maliyetler azaltılmış oluyor.

SMMM Staj Başlatma Sınavı İpuçları

Çıkmış Sorular

Staja Giriş Sınavı için verilecek ilk ipuçlarından bir tanesi kesinlikle çıkmış sınav sorularından faydalanmaktır. Çıkmış Sınav Soruları bize geçmişteki sorular hakkında bilgi vereceğinden dolayı Staja Giriş Sınavına Hazırlanırken bu sınavları göz önünde bulundurarak çalışma sisteminizi oluşturabilirsiniz.  Son 5 yılın veya Son 10 yılın çıkmış sorular kitapları piyasada çokça bulunmaktadır. İyi bir yayınevinden seçerek satın alabilirsiniz. Ücretleri 100-150 TL arasında değişmektedir.

Sürekli Soru Çözmek

Sürekli soru çözerseniz artık bir süre sonra bir nevi Staja Giriş Sınavını kanatlarınızın altına almış olacaksınız. Bütün konulara dair sorular çözerek yaptığınız hataların üzerine giderseniz boşlukları tamamlayarak bilmediğiniz ve öğrenmeniz gereken konular üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. SMMM Staj Başlatma Sınavının soru tarzları her dönem üç aşağı beş yukarı aynı oluyor. Bu soru tarzlarını öğrenir ne yönden sorular çıkacağını adınız gibi bilirseniz Staja Giriş Sınavını kazanmamak için inanın başka sebebiniz kalmayacaktır.

Deneme Testleri Çözmek

Piyasada birçok deneme testleri mevcut. Bu testlerden satın alarak aynı sınav olurcasına kendinizi sınayın ve nerede olduğunuzu hatırlayın. Yine aynı şekilde eksiklerinizin üzerine giderek bilgi ve birikiminizi arttırın. Staja Başlatma Sınavına 10 gün kala her gün sabah erken saatlerde kalkarak kendinizi sınava sokun. Bu davranış hem sınavdan sıkılmanızı engelleyecek hem de okumanızı hızlandıracak, soruları daha pratik ve hızlı bir şekilde çözmenizi sağlayacaktır.

En Erken Kaç Yaşında Mali Müşavir Olunur?

Bir aday lise bitmeden önce Mali Müşavir olmak için karar vermiş olmalıdır. Lakin Mali Müşavir olabilmek için İşletme, Kamu Yönetimi, Maliye, Hukuk, Muhasebe gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Üniversite bittikten sonra aday yaklaşık 22-23 yaşında olacaktır. Staj Başlatma Sınavını kazandıktan sonra ise 3 yıl stajın ardından SMMM Yeterlilik Sınavına girecektir. Tüm bu süreç adayın 26 yaşına gelmesine sebep olmaktadır. Tabi ki aralarda sınıfta kalma vs. gibi durumlar olmazsa.

SMMM Staj Başlatma Sınavına Kaç Kez Girilebilir?

SMMM Staj Sınavı için öyle herhangi bir yaş, süre vs. olarak sınır konulmamıştır. Ancak dosya açtırıldığı zaman aynı dosya üzerinden 10 sınava girme hakkı tanınmıştır. 10 tane sınava giren aday henüz Staja Giriş Sınavını kazanamamışsa tekrardan dosya açtırarak bazı maliyetlere katlanması gerekmektedir. Tabi ki bu süre zarfı içerisinde aday her Mali Müşavirlik Staj Başlatma Sınavına gireceğinde sınav ücretlerini ödemekle yükümlü olacaktır.

SMMM Staj Başlatma Sınavını Kim Yapıyor?

Staj Başlatma Sınavı TESMER-Anadolu Üniversitesi işbirliği ile Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenmektedir. TESMER’in açılmı Türkiye Eğitim Setleri Merkezidir.

 

 

 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir