SMMM Yeterlilik Sınavı Nedir? Kimler Yeterlilik Sınavına Girebilir?

 • Whatsapp
SMMM Yeterlilik Sınavı Nedir? Kimler Yeterlilik Sınavına Girebilir?

SMMM Yeterlilik Sınavı

SMMM Yeterlilik Sınavı yılda üç kere yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde düzenlenen bir Mali Müşavirlik Sınavıdır. Stajı Bitirme Sınavı olarak da bilinen Yeterlilik Sınavını kazananlar artık SMMM (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir) Olmayı hak etmiş oluyorlar. Geriye kalan tek şey Mali Müşavirlik Ruhsatı almak olacaktır. Ancak uzun süreçten geçerek sınava girme hakkına haiz olmak her babayiğidin harcı olmadığını da bildirmek gerekir.

Zorlu ve uzun bir süreçten sonra SMMM Yeterlilik Sınavına katılan adaylar çetin yollardan geçmişlerdir. Bu seviyeye gelebilmek için 4 yıllık finans alanında her hangi bir bölümden lisans mezunu olarak Staja Başlama Sınavına katılırlar. Staja Başlama Sınavından 60 puan ve üzeri bir not alarak staj yapmayı hak edeler. 3 yıllık zorlu bir staj süresinden geçerek ana konumuz olan SMMM Yeterlilik Sınavına girebilirler.

SMMM Yeterlilik Sınavı Geçme Puanı

SMMM Yeterlilik Sınavında bilindiği üzere 8 adet dersten adaylar sorumlu tutulmaktadır. Dersler tamamen birbirinden bağımsız ve ayrı ayrı geçilmesi gereken derslerdir. Ders bazında sınav yapılacağı için her dersten ayrı ayrı olarak 50 puanın üzerine çıkmaları beklenir. Ancak genel bir sorumluluk durumu da vardır. Ayarların genel sınav ortalamasının 60 puan olması gerekmektedir.

Yeterlilik Sınavı, Staja Başlama Sınavından daha kolay olduğu söylenilmektedir. Dersler tamamen finansal ve mali derslerden oluşmaktadır. İngilizce, Türkçe, İnkılap gibi Staja Başlama Sınavında adayların cevaplamasını bekledikleri herhangi bir finans dışı dersten Yeterlilik Sınavında söz edilmemektedir.

SMMM Sınavında Hangi Dersler Daha Zordur?

Maalesef böyle bir soruya cevap vermek yanlış olur. Sınavlar dönem dönem kolay veya zor olabilmektedir. TESMER’in her ne kadar soru hazırlama biçimini anlamamış olsakta adaylar girdikleri sınavlarda zaman zaman zor, zaman zaman ise çok kolay olduğundan söz etmektedirler. Ancak Yeterlilik Sınavını kazanmak için elbette belirli bir seviyeye kadar yükselmiş olmak gerekmektedir. Sonuç olarak sınav kazanıldığı takdirde TESMER Aracılığı ile adaylara SMMM olduklarına dair belge verilir ve Devlet tarafından tescillenmektedir.

Mali Müşavirler devletlerin can damarlarıdır. Devlet ile mükelleflerin, işletmelerin arasında bir köprü görevi gördüklerinden dolayı adaylara Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanı vermeleri için çok zorlu bir süreçten geçmeleri gerektiği ortadadır.

SMMM Yeterlilik Sınavı Dersleri

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Yeterlilik Sınavına katılmaya hak kazanmış öğrencilerin 8 adet dersten 50 puan ve üzeri not alarak sınavı tamamlamaları beklenir. Adaylar bütün derslerden 50, 51 vs. puanlar alsalar da sınavı kazanmış sayılmayacaklardır. Bunun sebebi genel sınav ortalamasının 60 puandan düşük olmasından ileri gelmektedir.

Yeterlilik Sınavında çok ders bulunmamasının sebebi daha kapsamlı olmasından kaynaklanmaktadır. Sınavda dersler az ancak adayın sorumlu olduğu konular oldukça fazladır. Bu dersler;

 • Muhasebe Denetimi
 • Finansal Muhasebe
 • Finansal Tablolar ve Analizi
 • Maliyet Muhasebesi
 • Vergi Mevzuatı ve Uygulaması
 • Hukuk Dersleri (Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İş Hukuku, Yargılama Hukuk vs.)
 • Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik Meslek Hukuku
 • Sermaye Piyasası Mevzuatı

SMMM Yeterlilik Sınavında fark ettiyseniz iki adet hukuk dersi yer almaktadır. Bunlar genel hukuk ve Mali Müşavirler Meslek Hukuku olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunun sebebi adayların Mali Müşavirler Meslek Hukuku konusunda daha kapsamlı bilgi sahibi olmaları gerektiğinden ileri gelmektedir. Mali Müşavirler haklarını, yetkilerini, itibari değerlerini ve mesleğine karşı sorumluluğu hakkında oldukça fazla bilgi sahibi olması gerekmektedir.

2021 Yılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Yeterlilik Sınavı Tarihleri

Yılda üç kere düzenlenen Yeterlilik Sınavı;

 • 3-4 Nisan 2021
 • 21-22 Ağustos 2021
 • 27-28 Kasım 2021

Tarihlerinde gerçekleşecektir. Sınava girip de bazı derslerden başarılı olamayan öğrenciler kaldıkları dersler için bir sonraki dönemde sınava tekrar katılarak kalınmış olan derslerden tekrar sorumlu olacak ve dersleri tamamen verene kadar sorumluluğu devam edecektir.

 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir