Tahsilat Makbuzu Nedir? Tahsilat Makbuzu Nasıl Kesilir?

 • Whatsapp
Tahsilat Makbuzu Nedir? Tahsilat Makbuzu Nasıl Doldurulur?

Tahsilat Makbuzu Nedir?

Tahsilat Makbuzu işletmelerin veya şirketlerin para tahsil ettikleri zaman düzenlediği bir evraktır. Makbuzlar muhasebe defterlerine kayıt edildiği için mali değer olan evrak niteliği de taşımaktadır. “Ödeme alma” niteliği taşıdığından dolayı tahsilat makbuzu düzenlenirken çok dikkatli olunması gerekir.

Genel olarak bahsedecek olursak tahsilat makbuzu alım – satım işlemleri gerçekleştiren iki işletme arasında alıcının satıcıya ödeme gerçekleştirmesi sonucunda, satıcının ödeme tahsil ettiğine dair düzenlemiş olduğu evraktır. Bu makbuz sayesinde müşteriden alınan ödeme resmi olarak bir değer kazanacağından dolayı ileri tarihlerde yaşanacak olan uyuşmazlıkların önüne geçebilir.

Nasıl Kesilir ve Nasıl Doldurulur?

Tahsilat makbuzlarının geçerli olabilmesi için bazı kural ve kaidelere uygun olarak düzenlenmiş olması gerekir. Önemli olan diğer bir nokta ise ödeme alındıktan sonra doldurulmasıdır. Herhangi bir ödeme tahsil edilmeden önce tahsilat makbuzunun düzenlenmesi doğru bir hareket olmayabilir.

Tarih bölümü mali geçerliliği olan evraklar bakımından çok önemli bir husustur. makbuzda tarihin doğru ve okunaklı bir biçimde yazılmış olması gerekir. Ayrıca tahsilat makbuzu doldururken;

 • Makbuzu düzenleyenin unvanı veya adı soyadı
 • Makbuzu düzenleyenin adresi ve iletişim bilgileri
 • Makbuzun tarihi
 • Yapılan ödemenin yazıyla ve rakamla belirtilmesi
 • Ödeme yapılma sebebi (Çek tahsilatı, nakit tahsilat, senet tahsilat vb.)
 • Ödemeyi yapan gerçek veya tüzel kişiliğin unvanı veya adı soyadı
 • Ödemeyi alan tarafın imzası

Atlanmaması gereken noktalar arasında yer almaktadır.

Tahsilat Makbuzunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda bahsedilen temel noktalar dışında makbuzun niteliğine göre bazı ek bilgileri tahsilat makbuzunda belirtmek gerekir. Yani ödemenin hangi yöntem ile tahsil edildiğini belirttikten sonra bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Ödeme yöntemleri ve detayları aşağıda yer almaktadır;

 • Nakit Tahsilat
 • Çek Tahsilatı
 • Senet Tahsilatı
 • Banka Havalesi
 • Kredi Kartlı Tahsilat

Nakit Tahsilat

Tahsilat makbuzu düzenlerken en basit olan yöntem nakit ödemelerdir. Burada yalnızca nakit bölümüne bir işaretleme yapılır, aşağıdaki tutar bölümüne rakamla tutarı yazılır. Ayrıca Nakit makbuz keserken “yalnız” yazan yere de tutarı harflerle yazmayı unutmamak gerekir.

Banka Havalesi ile Tahsilat

Para tahsilatı yapıldığı zaman düzenlenen tahsilat makbuzunda banka havalesinde dikkat edilmesi gerekir. Banka havalesi ile gelen ödeme neticesinde eğer bir makbuz kesilmiş ise bu durum makbuz üzerinde belirtilmelidir. Banka hesap hareketleri de belirli dönem aralıkları ile yevmiye kayıtlarına geçirildiği için, tahsilat makbuzu fark edilmeden işleme alınırsa mükerrer kayıt gerçekleşir.

Çek ile Tahsilat

Çek tahsil edildiği zaman da makbuz düzenlenmesi gerekir. Çek tahsilatında tahsilat makbuzu düzenlerken dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • Çek Numarası
 • Hesap Numarası
 • Banka Adı
 • Şube Adı
 • Çekin Vadesi
 • Çekin Tutarı

Kesinlikle tahsilat makbuzunun üzerinde belirtilmelidir. Çek Tahsilatı yapıldığında tahsilat makbuzu düzenlenirken bu bilgilerden bir ya da birkaçı atlanırsa veya eksik, hatalı yazılırsa evrak delil niteliğini kaybedeceğinden dolayı ödeme işlemini gerçekleştiren işletme veya şirket açısından bazı sorunlar meydana getirebilir.

Senet ile Tahsilat

Çek Tahsil edildiği zaman her ne kadar dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyorsa, senet tahsil edildiği zaman da bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Senet tahsil edildiğinde makbuz düzenlemek çeklere göre biraz daha kolaydır. Senet tahsil edilmesinden kaynaklı bir makbuz düzenleniyorsa makbuzun üzerinde senedin tarihi ve senedin vadesi bulunması zorunlu bir eylem haline dönüşür.

Kredi Kartı ile Tahsilat

Kredi kartı ile ödeme tahsil edildiğinde de makbuz kesilmesi gerekir. Kredi kartı ile para tahsil edildiği zaman kesilmiş olan tahsilat makbuzunun üzerine slipin satıcıda kalacak olan nüshasının üzerine zımbalanır. Ayrıca makbuz keserken kredi kartı ile tahsil edildiğine dair bilgilere de yer vermek gerekir. Banka havalesi ve kredi kartı ile tahsilat yapıldığı zaman makbuz kesilmese de uygundur. Bunun sebebi banka hareketlerinin delil niteliği taşıyor olmasından kaynaklıdır.

Tahsilat Makbuzu En Fazla Ne Kadar Kesilir?

Tahsilat makbuzu düzenlerken nakit tahsilatlar için bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu kısıtlama 2021 yılı için 7.000,00 TL’dir. 7.000,00 TL ve üzerinde gerçekleştirilen ödeme veya tahsilatlar diğer yöntemler ile gerçekleştirilmek zorundadır. Bu yöntemler banka havalesi, çek, senet gibi yöntemler olabilir. Ancak Nakit Tahsilat Makbuzu keserken 7.000,00 TL kuralı maliye bakanlığı tarafından çok önemli bir husus olduğu için es geçilmemesi gerekir.

Tediye Makbuzu ve Tahsilat Makbuzunun Arasındaki Fark Nedir?

Tediye makbuzu ödeme yapıldığı zaman, tahsilat ise ödeme alındığı zaman düzenlenen evraktır. İşletme gider yaptığı zaman kendisi tediye makbuzu düzenleyebilir. Bu durumda bir gider gerçekleştirdiğini beyan etmiş olur. Gider gerçekleştirdiğini beyan eden mükellef tahsilatı yapan kişiden veya kuruluştan kaşe ve imza alması tamamlayıcılık açısından çok önemlidir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir