Tüzel Kişilik nedir? Kimler Tüzel Kişilik Olabilir?

  • Whatsapp
Tüzel Kişilik nedir? Kimler tüzel kişilik olabilir? Tüzel ve Gerçek Kişilikler

Tüzel Kişilik Nedir?

Tüzel Kişilik, gerçek kişinin zıttı olmak şartıyla bir topluluk, kuruluş veya örgütlenmeyi temsil etmektedir. Tüzel kelime anlamı bakımından gerçeğe yakın anlamlarına gelmektedir. Tüzel kişilik genel olarak hem ticarette hem de hukuk alanında kullanılmaktadır.

Tüzel kişilik kanunlarla başlar ve kanunlar dahilinde sona ermektedir. Aynı zamanda 2017 referandumuyla gelen yeni bir özellikte belirtildiği gibi Cumhurbaşkanlığı kanun hükmünde kararnamesiyle de tüzel kişilikler kurulabilir ve ya kapatılabilir.

Büyükşehir Belediyeleri

Büyükşehir Belediyeleri kanunla kurulur normal belediyeler buna dahil değildir. Toplam Tüzel olarak kurulmuş ve 30 adet Büyükşehir belediyesi günümüz şartlarında mevcuttur.

Tüzel Kişiliğin Sona Ermesi

Tüzel Kişiliğin İnfisah Yoluyla Sona Ermesi

Bu yöntemde Tüzel Kişiliklerin kendi kendine kapanması anlamı taşımaktadır. Kurumların kurulmasının arından temel amacına ulaşması yani arzu ettiği şeyi kendince elde etmesi durumun da infisah durumu oluşacak ve kendi kendine bitecektir. Amacı gerçekten imkansız bir duruma gelirse dernek bu şekilde bir karar mekanizması vererek bu karar da etkin rol oynayabilir.

Başka bir durum da söz konusu borçlanma durumunda da bu tarz kurumlar mahkeme ya da kendi genel kurul toplantısında infisah yöntemi ortaya çıkar. Kendi genel kurul toplantısını kurulduğu günden 6 ay sonrasına kadar yapmak ve bunu bildirme zorunluluğu vardır. Eğer bunu yapamaz ise yine Tüzel Kişilik infisah yöntemiyle kendi kendine son vermiş olur.

Tüzel Kişiliğin Fesih Yoluyla Sona Ermesi

Fesih yöntemin de mahkeme kararları uygulanan ve yanlış bir hizmete aracılık yaptığı belirlenen tüzel kişilikler mahkeme sonuç vermesiyle de sonlanabilir. Mahkeme otomatik olarak Kişilik ile ilgili bütünlüğün sonlanmasına karar verebilir.

Tüzel Kişiliğin Kurul Kararı ile Sona Ermesi

Bir diğer durumda ise Tüzel Kişilik, Genel Kurur Kararı uygulanarak kapatılma sağlanmaktadır. Suça karışmış bir dernek vb. kurum yani Tüzel Kişinin genel kurulda oylaması yapılır. Genel kurulda çoğunluk yani 3/2 oy fazlalığı elde edilmesinin ardından kapatılma işlemleri gerçekleşebilir.

Aynı zamanda Genel Kurul Toplantısını 2 defa üst üste yapamaz ve iç karışıklıklar yaşanırsa kurum bunları bildiremez ise yine infisah durumu oluşur ve kendi kendini fesih eder.

Hak Ehliyeti

Tüzel Kişilik olan kişi yerine geçen kurumların hak ehliyeti yani hak talep etme durumu kurulduğu anda başlamaktadır. Fiili ehliyeti ise yasal organlarının aktif edilmesi ve kurulma işlemi başladığı anda başlamaktadır.

Tüzel Kişilik Örnekleri

Bir derneğin kurulması için öncelikle 7 kişiden hak talep edilerek bu kişilerin birlikte karar vermesi gerekmektedir. Kuruluşun sorunsuz ilerlemesi için ise İç işleri bakanlığına bildiri yapılması gerekmektedir. Derneklerin denetimi de İçişler Bakanlığına tabi tutulmuştur.Vakıflarda 3 adet zorunlu organ bulunur bunlar yönetim kurulu, denetim kurulu ve genel kuruldur.

Tüzel Kişilik ve Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu kesinlikle olmazsa olmazıdır ve oluşturamazsa kendi kendine sona erer. Tüzel kişilikler ya mal topluluğudur ya da kişi topluluğudur. Devletler, dernekler, şirketler, belediyeler, köyler, partiler, kişi topluluğudur. Mal topluluklarına örnek olarak da vakıflar, YÖK, RTÜK bunlar mal topluluğuna örnektir.

Genel manada belirli amacı olan ve gerekli şartları yerine getiren kurumlar Tüzel kişilik olabilirler. Bunlardan bazıları genel kurul ve kurulma şartlarını yerine getirmesi ve fiili olarak başlatılması hak talep edebilir olması örneklenebilir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir