Yoklama Nedir? Yoklama Hangi Durumlarda ve Kimler İçin Uygulanır?

 • Whatsapp
Yoklama Nedir? Yoklama Hangi Durumlarda ve Kimler İçin Uygulanır?

Yoklama Nedir?

Vergi Usul Kanunu kanunlarına göre Yoklama Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen kanun önünde çeşitli maddelerden mükellef olanları, mükellef olanların maddi işlemleri, olayları, durumları tespit etmek, araştırmak ve kayıt altına almak için uygulanır.

Yoklama Hangi Durumlarda ve Kimler İçin Uygulanır? Nasıl ve Kimler Tarafından Yapılır?

Vergi Dairesi yoklaması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının şahıs veya sermaye şirketi kurmak istediklerinde ve yahut da yoklamadan yükümlü olanların işyeri kapatmak istediklerinde yapılır. Öncelikli olarak gerekli evraklar Vergi Dairesine teslim edilir, sonrasında ise işlemler başlatılır.

Yükümlülerin faaliyet değişikliği, adres değişikliği ve bunun gibi mükellefiyet değişikliği konularının çoğunda yoklama yapılır. Bu durumla ilgili Vergi Dairesine yaptığınız bildirimden sonra süreciniz başlar.

Vergi dairesinin görevlendirdiği memurlar tarafından yürütülen bu süreç, yoklama fişi düzenlenerek kayıt altına alınır. Bu durumla birlikte vergi dairesinin yoklama işlemi yürürlüğe girmiş olur.

Yoklama Sürecinin İlerleyişi

Vergi dairesi tarafından talebinizle ilerletilen bu işlemler aşağıdaki maddeler şeklindeki bir süreç olarak ilerler:

1-Mükellefin bildirimine dayanarak veya vergi dairesi tarafından yoklama talebinde bulunulması,

2-Elektronik Yoklama Sistemi üzerinden yapılacak talep

3-Vergi Dairesi müdürü veya yetki verdiği bir memurun onayı,

4-Yoklama Koordinatörü tarafından yoklama talebinin ekiplere iletilmesi,

5-Yoklama talebinde belirtilmiş olan adrese gidilerek E-yoklama tutanağının mobil cihaz (tablet) aracılığı ile elektronik ortamda oluşturulması.

Randevulu Yoklama Sistemi Nedir ve Süreci Nasıl İşler

Vergi Dairesi tarafına ileteceğiniz yoklama isteği ve sonrasındaki işlemler için Maliye Bakanlığı’na bağlı vergi dairesinden randevu alabilirsiniz. Mükellef olarak belirlendiğinizde sisteme girişiniz yapılacak ve mükellef GSM bilgileriniz sisteme kayıt edilecektir. Yoklamaya yakın bir zamanda şahsınıza cep telefon numaranız üzerinden ulaşılacaktır.

Randevulu Yoklama Sistemi Süreci

1- Mükellefin işe başlama (Ticaret Sicil Müdürlüklerince gönderilen tüzel kişi kuruluş bildirimleri dahil), adres değişikliği/nakil, ilave iş yeri/şube açılış bildirim formunu doldurması ve vergi dairesine ulaştırması,

2-Vergi Dairesi tarafından mükellefe ait bildirimin kontrolünün yapılarak ‘Elektronik Yoklama Sistemi’ (EYS) üzerinden yoklama talebi girişi yapılması,

3-Vergi Dairesi müdürü veya yetkilendirdiği bir memurun onayı,

4-Yoklama Koordinatörü tarafından yoklama talebinin ekiplere sevki,

5-Bildirim formunda girişi yapılan cep telefonu numarasına en az bir gün önceden randevu mesajının gönderilmesi

6-Bilgilendirme mesajında belirtilen zamanda yoklamaya yetkili personel tarafından mükellefe ait adreste elektronik yoklama tutanağı düzenlenerek EYS üzerinden yoklama talebinin sonlandırılması.

Yoklama Fişi Nedir? Ne İşe Yarar ve Elektronik Yoklama

Maliyenin yukarıda bahsedilen çeşitli sebeplerden dolayı uyguladığı yoklama işlemi sonucunda kesilen yoklama fişi bu işlemi kayıt altına almak için kullanılır. Yoklama fişi son dönemlerde maliyenin işlem trafiğini azaltmak ve daha hızlı işlem yapabilmelerini sağlamak amacıyla dijitale geçirdiği uygulamalar arasına da girmiş bulunmaktadır.

İnternet Vergi Dairesinden E-Yoklama Takip Etme

Bu bağlamda yoklama işlemlerinizi elektronik ortamda e-yoklama adı altında gerçekleştirebilirsiniz. E-yoklama fişini internet vergi dairesine girerek ‘’Elektronik Yoklama Görüntüleme’’ seçeneği üzerinden kontrol edebilirsiniz. İnternet vergi dairesinden ulaşabileceğiniz e-yoklama için size bir imza formu oluşturulur. Bu form normal vergi dairesi tarafından kesilen yoklama fişinin içeriği ile aynıdır.

Yoklama Fişinin İçerisinde Bulunanlar

Mükellef bilgileri, e-yoklama türü, e-yoklamaya dayanarak tarih, saat ve adres, seri ve sıra numaralarıyla birlikte üzerinde de benzersiz kod bulundurmaktadır. Benzersiz kod ise E-Yoklama fişinin değiştirilmesini engellemek adına her yoklama fişi için özel olarak verilen, başka herhangi bir koda benzemeyen bir koddur. Bu koda internet vergi dairesinden sorgulayarak erişebilirsiniz.

Yoklama İçin Gerekli Bilgiler

Mükelleflerin vergi dairesi tarafından yapılan yoklama için vergi dairesine zorunlu olarak temin etmesi gereken bilgiler vardır. Bu bilgiler şu şekildedir:

 • Faaliyet alanları
 • Vergi kimlik numarası
 • Şirketin türü
 • Beyanname dönemleri
 • İşyerinin büyüklüğü
 • İşyeri kira ise kira tutarı, süresi ve mal sahibi bilgileri
 • İşe başlama, terk ya da değişiklik belgesi
 • Çalışanlarının olup, olmadığı var ise personellere ait bilgiler
 • Mükellefin adı, soyadı ve unvanı
 • İşyerindeki demirbaşların bilgisi
 • İşyerinin türü

Yukarıdaki maddelerdeki bilgiler vergi dairesindeki yoklama için zorunlu olarak elinizde bulundurmanız gereken bilgilerdir. Bununla birlikte vergi dairesinden yoklama için yollanan memurlar sizden bunların yanında ekstra birkaç bilgi isteyebilir.

Memurların Yoklamaya Geleceklerine Dair Haber Mesajı

Vergi Dairesinden Yoklama konusu oluşturabilecek herhangi bir işlem yapılırken muhakkak cep telefon numarası Vergi Dairesi yetkililerine verilmelidir. Bu cep telefon numarası, yoklama sırasında, yoklamanın tutulacağı muhitte bulunacak kişinin cep numarası olmalıdır.

Yoklama memurları bu cep numarasına yoklamaya gelmeden önce kısa bir mesaj gönderimi yapmaktadırlar. Cep numarası verilmez ise yoklamaya ne zaman gelineceği tam olarak kestirilemeyebilir. Bu sebepten dolayı yoklama geri dönebilir ve ikici, üçüncü kez “Yeniden Yoklama Talebinde Bulunma” dilekçesi vermek zorunda kalabilirsiniz. Yeniden yoklama dilekçesini Mali Müşaviriniz talep edebilir.

Kısa Mesaj

Vergi memurlarına önceden vermiş olduğun cep telefon numarasına yoklama tutulacağı zamanda aşağıdakine benzer bir ileti gönderilecektir;

Bildiriminize ilişkin yoklama işlemi  …/…/2021 günü öğleden önce/sonra yapılacaktır. Yoklama sırasında yetkili kişilerin adreste bulunması rica olunur.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir